Connect with us

Wiadomości z Kielc

„Symbol krzyża ma nieść ze sobą przesłanie miłości a nie nienawiści”. Organizatorzy Marszu Równości apelują do przeciwników

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Nie zgadzamy się na oddawanie przestrzeni publicznej tym, którzy uważają, że stanie pod znakiem krzyża daje im prawo do agresji, upowszechniania krzywdzących nas haseł i zastraszania. Niejednokrotnie widać było na kontrmanifestacjach wymierzonych w Marsze Równości właśnie takie grupy” – napisali w specjalnym oświadczeniu organizatorzy Marszu Równości w Kielcach. Wokół zaplanowanego na 13 lipca wydarzenia jest coraz więcej emocji. Przeciwne są środowiska kościelne, związane z PiS oraz określające się jako patriotyczne. Na dzień marszu zaplanowano aż 12 innych kontrmanifestacji.– Chcemy przejść przez miasto w radosnej atmosferze i okazać wsparcie osobom LGBT, które borykają się z brakiem akceptacji społecznej. Organizując nasze wydarzenie pragniemy także zaapelować o zmianę języka debaty publicznej – mówi rzeczniczka marszu Barbara Biskup.

– Hasła do których się odwołujemy jako organizatorzy Marszu Równości: różnorodność, akceptacja, godność, miłość nie są w żaden sposób sprzeczne z wartościami chrześcijańskimi. Są natomiast z nimi sprzeczne zawiść, agresja, dehumanizujące porównywanie nas do totalitarnych ideologii czy zarazy, nawoływanie do zakazania nam obecności we własnym mieście, zapowiedzi „uwalniania się od nas” a nawet gróźb związanych z naszym bezpieczeństwem. Nie możemy oddawać przestrzeni publicznej osobom instrumentalnie wykorzystującym własną wiarę do odbierania innym prawa do życia, wolności zgromadzeń i sumienia – dodaje Barbara Biskup.

Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia wydanego przez organizatorów Marszu Równości.Oświadczenie

Na 13 lipca zaplanowaliśmy Marsz Równości przez Kielce, aby – wzorem innych miast – pokazać, że kielczanie i kielczanki to również osoby nieheteronormatywne, mieszkające tutaj i tworzące życie tego miasta. Chcemy przejść przez miasto w radosnej atmosferze i okazać wsparcie osobom LGBT, które borykają się z brakiem akceptacji społecznej. Organizując nasze wydarzenie pragniemy także zaapelować o zmianę języka debaty publicznej.

Orientacja seksualna jest jedną z cech tożsamości, przyrodzoną i niezbywalną. W byciu osobą nieheteronormatywną nie ma nic złego, zdrożnego ani nieodpowiedniego. Swoboda w mówieniu o tym z kim spędza się życie powinna być równie naturalna, jak mówienie o tym gdzie się chce pojechać na wakacje. Dwóch kochających się mężczyzn, czy dwie kobiety w związku nie stanowią żadnego zagrożenia dla rodziny ani moralności. Chcą po prostu cieszyć się codziennością, dokładnie w taki sam sposób jak osoby w związkach różnopłciowych.

Radykalnie nastawione środowiska narodowo-katolickie nakazują osobom z grupy LGBT, by całe swoje życie przeżyły w ukryciu i wstydzie. Nawołują do „nieafiszowania się”, „zakazu promocji homoseksualizmu”, co tak naprawdę oznacza chęć wymazania nas i naszych sojuszników z przestrzeni publicznej. Historia zna przypadki grup mniejszościowych, które również miały być raz na zawsze „wymazane” – czy właśnie takie rozwiązania pochwalają osoby oburzające się ideą marszu?

Hasła do których się odwołujemy: różnorodność, akceptacja, godność, miłość nie są w żaden sposób sprzeczne z wartościami chrześcijańskimi. Są natomiast z nimi sprzeczne zawiść, agresja, dehumanizujące porównywanie nas do totalitarnych ideologii czy zarazy, nawoływanie do zakazania nam obecności we własnym mieście, zapowiedzi „uwalniania się od nas” a nawet gróźb związanych z naszym bezpieczeństwem. Nie możemy oddawać pola osobom instrumentalnie wykorzystującym własną wiarę do odbierania innym prawa do życia.

Marsze Równości odbywają się w miastach w całym kraju a liczba ich uczestników rośnie. Nie zawsze zgadzamy się ze wszystkimi postawami jakie są na nich prezentowane, ale chcemy podkreślić, że jako organizatorzy lokalni odpowiadamy przede wszystkim za siebie i za własne postulaty.

W odróżnieniu od naszych przeciwników zdajemy sobie sprawę z ludzkiej różnorodności i tego, że ani bycie aktywistą na rzecz praw osób LGBT, ani określanie się jako głęboko wierzący katolik nie przesądza o tym, czy jest się dobrym człowiekiem. Umiemy odróżnić stereotypy od rzeczywistości, czego niestety brakuje osobom tak głośno domagającym się zakazu marszu.

Nie zgadzamy się na oddawanie przestrzeni publicznej tym, którzy uważają, że stanie pod znakiem krzyża daje im prawo do agresji, upowszechniania krzywdzących nas haseł i zastraszania.

Niejednokrotnie widać było na kontrmanifestacjach wymierzonych w Marsze Równości właśnie takie grupy. Pragniemy podkreślić, że z całym szacunkiem do osób nieustannie wracających do tematu obrazy uczuć religijnych – uważamy, że to agresywnym nacjonalizmem powołującym się na „chrześcijańskie korzenie” Kościół powinien zająć się w pierwszej kolejności. I prawdziwie katolickie byłoby w tym wypadku uświadomienie wiernym, że symbol krzyża miał nieść ze sobą przesłanie miłości a nie nienawiści.

Apelujemy do władz miasta o nieuleganie szantażom głośnej grupy przeciwników Marszu Równości i pozostanie na stanowisku, że miasto i jego przestrzeń są dobrem wspólnym.

Organizatorzy i organizatorki Marszu Równości w Kielcach idącego pod hasłem „Równość jest naturalna”Wiadomości z Kielc

Zakład w Trzuskawicy może mocno dymić. Powodem są zaplanowane do środy prace

Opublikowano

-

fot. facebook / Miasto Kielce (oficjalny profil Urzędu Miasta Kielce)

Od poniedziałku do środy może wystąpić widoczne dymienie z pieców na terenie zakładu Trzuskawica.  Powodem jest zaplanowana na te dni wymiana worków filtracyjnych w odpylaczu pieców – poinformował zarząd firmy w wydanym komunikacie. (więcej…)

Continue Reading

Nauka i oświata

Studencie, nie zaśpij. ZUS przypomina o złożeniu dokumentów w przypadku pobierania renty rodzinnej

Opublikowano

-

fot. Google Street View

Każdy student, który pobiera rentę rodzinną musi dostarczyć do ZUS zaświadczenie potwierdzające kontynuowanie nauki – przypomina o tym kielecki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownicy ZUS informuję, że trzeba to zrobić, aby wypłata świadczenia nie została wstrzymana. Także w przypadku przerwania nauki również student ma obowiązek poinformowania o tym fakcie, bo niesłusznie otrzymane świadczenie trzeba zwrócić wraz z odsetkami. Na złożenie wniosku studenci mają czas do końca października. (więcej…)

Continue Reading

Kultura

Chcą połączyć życiową mądrość seniorów i energię nastolatków. Dom Kultury Zameczek startuje z nowym projektem

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Dom Kultury Zameczek w Kielcach ogłosił nabór do nowo powstającego projektu teatralnego, który ma na celu wykorzystanie doświadczenia i mądrości życiowej osób powyżej 60 roku życia oraz energii i wyobraźni nastolatków. (więcej…)

Continue Reading

Wiadomości z Kielc

Wzrasta liczba chorych na cukrzycę

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

O zmianę nawyków żywieniowych, zdrowy i aktywny tryb życia apeluje doktor Magdalena Dolecka-Ślusarczyk, specjalista diabetologii i chorób wewnętrznych z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, przewodnicząca świętokrzyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Jak mówi, osób chorych na cukrzycę regularnie przybywa, także wśród dzieci i młodzieży. (więcej…)

Continue Reading

Drogi i komunikacja

Bezpłatne linie będą kursować krócej. Zmiany od soboty

Opublikowano

-

fot. FaktyKielce24.pl

Od soboty (19 października) bezpłatne linie 0W i 0Z będą kursowały krócej. Zamiast do godziny 23 jak obecnie, będą zjeżdżały do zajezdni przed godziną 19. Ma to związek z zakończeniem sezonu na letnie ogródki w śródmieściu. (więcej…)

Continue Reading

Wiadomości z Kielc

Miasto dostało pieniądze na utworzenie roweru miejskiego. Będą też nowe parkingi rowerowe

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Miasto Kielce dostało dofinansowanie na projekt w ramach którego powstać ma oczekiwana od lat wypożyczalnia rowerów miejskich. Projekt zakłada też budowę nowych ścieżek oraz parkingów rowerowych. Całość pochłonie prawie 21,5 mln złotych. 90 procent tej kwoty, czyli ponad 18 mln złotych, to dotacja z Unii Europejskiej. Dodatkowy milion miasto dostało z budżetu państwa. (więcej…)

Continue Reading
Reklama

Najnowsze informacje

Wiadomości z Kielc4 godziny temu

Zakład w Trzuskawicy może mocno dymić. Powodem są zaplanowane do środy prace

Od poniedziałku do środy może wystąpić widoczne dymienie z pieców na terenie zakładu Trzuskawica.  Powodem jest zaplanowana na te dni...

Nauka i oświata11 godzin temu

Studencie, nie zaśpij. ZUS przypomina o złożeniu dokumentów w przypadku pobierania renty rodzinnej

Każdy student, który pobiera rentę rodzinną musi dostarczyć do ZUS zaświadczenie potwierdzające kontynuowanie nauki – przypomina o tym kielecki oddział...

Dzieje się11 godzin temu

Rusza Tydzień Kariery w Kielcach. W programie m.in. targi pracy oraz warsztaty

W Kielcach rozpoczynają się wydarzenia związane z Ogólnopolskim Tygodniem Kariery. Organizatorzy zaplanowali wiele wydarzeń poświęconych planowaniu kariery oraz pracy dla...

Policja13 godzin temu

„Szeryf” ze Ślichowic karał za złe parkowanie. Teraz odpowie za uszkodzenie samochodów

Proces przed sądem czeka 53-latka, który sam postanowił wymierzać sprawiedliwość. Mężczyzna od końca lipca do połowy września tego roku kilkukrotnie porysował...

Kultura2 dni temu

Chcą połączyć życiową mądrość seniorów i energię nastolatków. Dom Kultury Zameczek startuje z nowym projektem

Dom Kultury Zameczek w Kielcach ogłosił nabór do nowo powstającego projektu teatralnego, który ma na celu wykorzystanie doświadczenia i mądrości...

Turystyka2 dni temu

W Daleszycach wybudowali wieżę widokową. Jest z niej widok na okoliczne lasy

Świętokrzyskie lasy w jesiennych barwach można podziwiać z nowej wieży widokowej, która powstała w Daleszycach. Z konstrukcji o wysokości 15...

Wiadomości z regionu2 dni temu

Eksperci ratują dęba Bartka. Nowych podpór na razie nie będzie

Nadleśnictwo Zagnańsk wykonało kompleksowe prace mające na celu ocenę i poprawę zdrowia słynnego dębu Bartek. Ich celem było zachowanie dla...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Wzrasta liczba chorych na cukrzycę

O zmianę nawyków żywieniowych, zdrowy i aktywny tryb życia apeluje doktor Magdalena Dolecka-Ślusarczyk, specjalista diabetologii i chorób wewnętrznych z Wojewódzkiego...

Drogi i komunikacja3 dni temu

Bezpłatne linie będą kursować krócej. Zmiany od soboty

Od soboty (19 października) bezpłatne linie 0W i 0Z będą kursowały krócej. Zamiast do godziny 23 jak obecnie, będą zjeżdżały...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Miasto dostało pieniądze na utworzenie roweru miejskiego. Będą też nowe parkingi rowerowe

Miasto Kielce dostało dofinansowanie na projekt w ramach którego powstać ma oczekiwana od lat wypożyczalnia rowerów miejskich. Projekt zakłada też...

Lifestyle3 dni temu

Prawie 3/4 świętokrzyskich internautów robi zakupy w sieci. Mamy też inne ciekawe dane

58 procent mieszkańców regionu świętokrzyskiego ogląda firmy przez internet, 38 procent słucha muzyki, ale to i tak nie przebija zakupów...

Dzieje się3 dni temu

W niedzielę spacer śladami dawnych obiektów wodociągowych w Kielcach

W niedzielę odbędzie się pierwsza wycieczka śladami wodociągowych obiektów. Wydarzenie organizowane jest w związku z jubileuszem 90-lecia Wodociągów Kieleckich. Może...

Policja3 dni temu

Ukradł elektryczną hulajnogę. Szybko został namierzony, bo miała wbudowany nadajnik GPS

Kieleccy policjanci zatrzymali 64-latka z gminy Łopuszno, który w Kielcach ukradł elektryczną hulajnogę. Mężczyzna najprawdopodobniej nie zdawał sobie, że jest...

Dzieje się4 dni temu

Odlotowe ptaki pojawią się w Galerii Korona. W sobotę wiele atrakcji dla dzieci

Chuck, Red i Bomba – znani bohaterowie komedii Angry Birds 2 pojawią się w sobotę (19 października) w Galerii Korona....

Drogi i komunikacja4 dni temu

Fatalny stan dróg, brak oświetlenia, światłowodu i bankomatów. Mieszkańcy Białogonu mówili o problemach

Mieszkańcy Białogonu, Zalesia i Dobrymyśla przedstawili listę swoich oczekiwań wobec władz miasta. W Domu Kultury Białogon odbyło się kolejne spotkanie...

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Kielecka Rada Kobiet coraz bliżej powołania. Zgłosiły się 23 panie

23 kandydatki zgłosiły się do Kieleckiej Rady Kobiet. We wtorek upłynął termin składania dokumentów. Urzędnicy przeanalizują teraz zgłoszenia. W ciągu...

Nauka i oświata4 dni temu

600 osób wzięło udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy. To wspólna akcja V LO i WOPR

Ponad 600 uczniów wzięło udział w szkoleniu z zasad udzielania pierwszej pomocy, które zorganizowano z okazji przypadającego 16 października Europejskiego Dnia...

Wiadomości z Kielc4 dni temu

W Kielcach leczonych jest coraz więcej udarów. Na oddział trafią coraz młodsze osoby

Ponad 1200 osób było w ubiegłym roku hospitalizowanych z powodu udaru mózgu w Świętokrzyskim Centrum Neurologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w...

Policja5 dni temu

Przed sąd za posiadanie zabytkowych monet. Policja zatrzymała trzy osoby

Kilkaset monet, głównie tzw. „boratynek”, kilka fibul z czasów rzymskich, zabytkowe metalowe figurki oraz trzy sztuki broni przejęli kieleccy policjanci....

Drogi i komunikacja5 dni temu

Od czwartku remont ul. Popiełuszki. Spodziewajcie się dużych korków

Kierowcy muszą się przygotować na kolejne utrudnienia. W czwartek (17 października) ma się rozpocząć remont ulicy Popiełuszki. To wylotówka z...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Kieleckie Multikino kusi tańszymi biletami. Tańszy cennik dotyczy wszystkich filmów 2D

Kieleckie Multikino obniżyło ceny biletów. Wejściówki na filmy 2D będzie można kupić za 14,90 zł. Cena dotyczy również filmów wyświetlanych...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Ptaszarnia w Parku Miejskim do likwidacji. Zwierzęta zostały już wywiezione

Ptaszarnia w Parku Miejskim w Kielcach przechodzi do historii. Urząd Miasta zdecydował o jej likwidacji. Mieszkające tam zwierzęta zostały już...

Policja5 dni temu

Staną przed sądem za łowienie karpi z prywatnego stawu. Ukradli w sumie 36 kilogramów ryb

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy niedzielne popołudnie wykorzystali na nielegalny połów ryb. Apetyt na hodowlane karpie skończył się dla nich...

Policja5 dni temu

Są dyscyplinarne zarzuty dla policjantów ze świętokrzyskiego. Dwóch wyleci z pracy

Trzech policjantów z Buska Zdroju usłyszało zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z naruszeniem zasad etyki zawodowej. Dwóch...

Drogi i komunikacja6 dni temu

Radny apeluje o przejście dla pieszych na Chorzowskiej. Władze Kielc są przeciwne

O poprawę bezpieczeństwa na ulicy Chorzowskiej zaapelował miejski radny Maciej Bursztein. W interpelacji skierowanej do władz miasta poprosił o utworzenie...

Reklama

Trzeba zobaczyć

Artykuł sponsorowany

Reklama

Popularne artykuły