Connect with us

Wiadomości z Kielc

„Symbol krzyża ma nieść ze sobą przesłanie miłości a nie nienawiści”. Organizatorzy Marszu Równości apelują do przeciwników

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Nie zgadzamy się na oddawanie przestrzeni publicznej tym, którzy uważają, że stanie pod znakiem krzyża daje im prawo do agresji, upowszechniania krzywdzących nas haseł i zastraszania. Niejednokrotnie widać było na kontrmanifestacjach wymierzonych w Marsze Równości właśnie takie grupy” – napisali w specjalnym oświadczeniu organizatorzy Marszu Równości w Kielcach. Wokół zaplanowanego na 13 lipca wydarzenia jest coraz więcej emocji. Przeciwne są środowiska kościelne, związane z PiS oraz określające się jako patriotyczne. Na dzień marszu zaplanowano aż 12 innych kontrmanifestacji.– Chcemy przejść przez miasto w radosnej atmosferze i okazać wsparcie osobom LGBT, które borykają się z brakiem akceptacji społecznej. Organizując nasze wydarzenie pragniemy także zaapelować o zmianę języka debaty publicznej – mówi rzeczniczka marszu Barbara Biskup.

– Hasła do których się odwołujemy jako organizatorzy Marszu Równości: różnorodność, akceptacja, godność, miłość nie są w żaden sposób sprzeczne z wartościami chrześcijańskimi. Są natomiast z nimi sprzeczne zawiść, agresja, dehumanizujące porównywanie nas do totalitarnych ideologii czy zarazy, nawoływanie do zakazania nam obecności we własnym mieście, zapowiedzi „uwalniania się od nas” a nawet gróźb związanych z naszym bezpieczeństwem. Nie możemy oddawać przestrzeni publicznej osobom instrumentalnie wykorzystującym własną wiarę do odbierania innym prawa do życia, wolności zgromadzeń i sumienia – dodaje Barbara Biskup.

Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia wydanego przez organizatorów Marszu Równości.Oświadczenie

Na 13 lipca zaplanowaliśmy Marsz Równości przez Kielce, aby – wzorem innych miast – pokazać, że kielczanie i kielczanki to również osoby nieheteronormatywne, mieszkające tutaj i tworzące życie tego miasta. Chcemy przejść przez miasto w radosnej atmosferze i okazać wsparcie osobom LGBT, które borykają się z brakiem akceptacji społecznej. Organizując nasze wydarzenie pragniemy także zaapelować o zmianę języka debaty publicznej.

Orientacja seksualna jest jedną z cech tożsamości, przyrodzoną i niezbywalną. W byciu osobą nieheteronormatywną nie ma nic złego, zdrożnego ani nieodpowiedniego. Swoboda w mówieniu o tym z kim spędza się życie powinna być równie naturalna, jak mówienie o tym gdzie się chce pojechać na wakacje. Dwóch kochających się mężczyzn, czy dwie kobiety w związku nie stanowią żadnego zagrożenia dla rodziny ani moralności. Chcą po prostu cieszyć się codziennością, dokładnie w taki sam sposób jak osoby w związkach różnopłciowych.

Radykalnie nastawione środowiska narodowo-katolickie nakazują osobom z grupy LGBT, by całe swoje życie przeżyły w ukryciu i wstydzie. Nawołują do „nieafiszowania się”, „zakazu promocji homoseksualizmu”, co tak naprawdę oznacza chęć wymazania nas i naszych sojuszników z przestrzeni publicznej. Historia zna przypadki grup mniejszościowych, które również miały być raz na zawsze „wymazane” – czy właśnie takie rozwiązania pochwalają osoby oburzające się ideą marszu?

Hasła do których się odwołujemy: różnorodność, akceptacja, godność, miłość nie są w żaden sposób sprzeczne z wartościami chrześcijańskimi. Są natomiast z nimi sprzeczne zawiść, agresja, dehumanizujące porównywanie nas do totalitarnych ideologii czy zarazy, nawoływanie do zakazania nam obecności we własnym mieście, zapowiedzi „uwalniania się od nas” a nawet gróźb związanych z naszym bezpieczeństwem. Nie możemy oddawać pola osobom instrumentalnie wykorzystującym własną wiarę do odbierania innym prawa do życia.

Marsze Równości odbywają się w miastach w całym kraju a liczba ich uczestników rośnie. Nie zawsze zgadzamy się ze wszystkimi postawami jakie są na nich prezentowane, ale chcemy podkreślić, że jako organizatorzy lokalni odpowiadamy przede wszystkim za siebie i za własne postulaty.

W odróżnieniu od naszych przeciwników zdajemy sobie sprawę z ludzkiej różnorodności i tego, że ani bycie aktywistą na rzecz praw osób LGBT, ani określanie się jako głęboko wierzący katolik nie przesądza o tym, czy jest się dobrym człowiekiem. Umiemy odróżnić stereotypy od rzeczywistości, czego niestety brakuje osobom tak głośno domagającym się zakazu marszu.

Nie zgadzamy się na oddawanie przestrzeni publicznej tym, którzy uważają, że stanie pod znakiem krzyża daje im prawo do agresji, upowszechniania krzywdzących nas haseł i zastraszania.

Niejednokrotnie widać było na kontrmanifestacjach wymierzonych w Marsze Równości właśnie takie grupy. Pragniemy podkreślić, że z całym szacunkiem do osób nieustannie wracających do tematu obrazy uczuć religijnych – uważamy, że to agresywnym nacjonalizmem powołującym się na „chrześcijańskie korzenie” Kościół powinien zająć się w pierwszej kolejności. I prawdziwie katolickie byłoby w tym wypadku uświadomienie wiernym, że symbol krzyża miał nieść ze sobą przesłanie miłości a nie nienawiści.

Apelujemy do władz miasta o nieuleganie szantażom głośnej grupy przeciwników Marszu Równości i pozostanie na stanowisku, że miasto i jego przestrzeń są dobrem wspólnym.

Organizatorzy i organizatorki Marszu Równości w Kielcach idącego pod hasłem „Równość jest naturalna”Wiadomości z Kielc

Ruszyły konsultacje dotyczące problemów na peryferiach. Mieszkańcy Posłowic i Dymin chcą lepszych dróg i chodników

Opublikowano

-

fot. Urząd Miasta Kielce

Na kieleckich Posłowicach odbyło się pierwsze z zaplanowanych spotkań w ramach programu „Peryferia”, którego realizację zapowiedział prezydenta Kielc Bogdan Wenta.  Celem ma być zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców najdalej oddalonych od centrum części miasta. Urząd Miasta wyjaśnia, że chodzi o to, aby podnieść standard życia na peryferyjnych osiedlach oraz wyposażyć te rejony Kielc w podstawową infrastrukturę techniczną, społeczną i usługową. (więcej…)

Continue Reading

Wiadomości z Kielc

Na Ślichowicach powstaje restauracja KFC. Będzie pierwszą w Kielcach z usługą dla kierowców

Opublikowano

-

fot. YouTube / KFC Polska

Przy ul. Szajnowicza-Iwanowa, obok powstałej niedawno stacji paliw BP, trwa budowa trzeciej w Kielcach restauracji KFC. Będzie ona jednocześnie pierwszym w mieście barem wolnostojącym tej sieci, dodatkowo z usługą Drive Thru, czyli sprzedaży przez okienko bezpośrednio kierowcom. (więcej…)

Continue Reading

Drogi i komunikacja

Ulica Wapiennikowa gotowa po rozbudowie. Czas na ostatnie odbiory techniczne

Opublikowano

-

fot. YouTube / ITV Kielce - Urząd Miasta Kielce

Zakończyła się rozbudowa ulicy Wapiennikowej w Kielcach. Inwestycję czekają teraz ostatnie odbiory. Miejski Zarząd Dróg zapowiadana, że niebawem zostanie wdrożona docelowa organizacja ruchu. To oznacza, że znikną wszystkie słupki i zastawy. (więcej…)

Continue Reading

Drogi i komunikacja

Od środy poważne utrudnienia na Poleskiej. Autobusy pojadą objazdami

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Rozpoczyna się budowa kanalizacji sanitarnej na ulicy Poleskiej w Kielcach. Z tego powodu kierowcy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami w ruchu. Od środy (17 lipca) ulicą Poleską przestaną też kursować miejskie autobusy linii nr 109. (więcej…)

Continue Reading

Drogi i komunikacja

Kolejne utrudnienia Zagnańskiej i Witosa. Od środy codziennie zmiany

Opublikowano

-

fot. FaktyKielce24.pl

Serię zmian w rejonie Zagnańskiej i Witosa zapowiada na najbliższe dni Miejski Zarząd Dróg w Kielcach. Ma to związek z realizowaną w tym miejscu dużą inwestycję drogową. Podajemy szczegóły planowanych zmian. (więcej…)

Continue Reading

Nauka i oświata

Spada zainteresowanie Politechniką Świętokrzyską. Zarejestrowało się mniej kandydatów niż rok temu

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Spada zainteresowanie studiowaniem na Politechnice Świętokrzyskiej. W tym roku na uczelnię zarejestrowało się około 1200 kandydatów. To o około 200 mniej niż rok wcześniej. Uczelnia zapowiada jednak, że każdy z kierunków zostanie otworzony. (więcej…)

Continue Reading
Reklama

Najnowsze informacje

Wiadomości z Kielc9 godzin temu

Ruszyły konsultacje dotyczące problemów na peryferiach. Mieszkańcy Posłowic i Dymin chcą lepszych dróg i chodników

Na kieleckich Posłowicach odbyło się pierwsze z zaplanowanych spotkań w ramach programu „Peryferia”, którego realizację zapowiedział prezydenta Kielc Bogdan Wenta. ...

Wiadomości z Kielc17 godzin temu

Na Ślichowicach powstaje restauracja KFC. Będzie pierwszą w Kielcach z usługą dla kierowców

Przy ul. Szajnowicza-Iwanowa, obok powstałej niedawno stacji paliw BP, trwa budowa trzeciej w Kielcach restauracji KFC. Będzie ona jednocześnie pierwszym...

Lifestyle17 godzin temu

Ogromna skala długów wobec firm telekomunikacyjnych. Świętokrzyskie jednak w stosunkowo dobrej sytuacji

Zaległości Polaków wobec firm telekomunikacyjnych przekroczyły już 1 miliard 145 milionów złotych – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Niepokojąco...

Dzieje się21 godzin temu

Sandomierz zaprasza na wodny festiwal. Będą koncerty i atrakcje na Wiśle

Sandomierz zaprasza na Festiwal Dookoła Wody. W piątek i sobotę na turystów czekać będzie wiele atrakcji. W programie znalazły się...

Dzieje się23 godziny temu

W piątek kolejna odsłona letniego kina na ul. Olszewskiego. Wstęp będzie bezpłatny

Film „Jutro będziemy szczęśliwi” zostanie wyświetlony w najbliższy piątek w ramach kina letniego w Ogrodzie Doświadczeń przy ul. Olszewskiego w...

Wiadomości z regionu2 dni temu

Rabini z Londynu i Nowego Jorku przyjechali do Chęcin. Chcą odrestaurowania historycznego cmentarza żydowskiego

Rabini Yossel Goldstein z Londynu oraz Samuel Kahan z Nowego Yorku spotkali się z władzami podkieleckich Chęcin. Rozmowy dotyczyły odrestaurowania...

Policja2 dni temu

Był poszukiwany listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania. 29-latek wpadł pod Kielcami

Cztery lata w więziennej celi spędzi 29- latek zatrzymany w miniony weekend przez kieleckich policjantów. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym...

Drogi i komunikacja2 dni temu

Ulica Wapiennikowa gotowa po rozbudowie. Czas na ostatnie odbiory techniczne

Zakończyła się rozbudowa ulicy Wapiennikowej w Kielcach. Inwestycję czekają teraz ostatnie odbiory. Miejski Zarząd Dróg zapowiadana, że niebawem zostanie wdrożona...

Drogi i komunikacja3 dni temu

Od środy poważne utrudnienia na Poleskiej. Autobusy pojadą objazdami

Rozpoczyna się budowa kanalizacji sanitarnej na ulicy Poleskiej w Kielcach. Z tego powodu kierowcy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami...

Drogi i komunikacja3 dni temu

Kolejne utrudnienia Zagnańskiej i Witosa. Od środy codziennie zmiany

Serię zmian w rejonie Zagnańskiej i Witosa zapowiada na najbliższe dni Miejski Zarząd Dróg w Kielcach. Ma to związek z...

Nauka i oświata3 dni temu

Spada zainteresowanie Politechniką Świętokrzyską. Zarejestrowało się mniej kandydatów niż rok temu

Spada zainteresowanie studiowaniem na Politechnice Świętokrzyskiej. W tym roku na uczelnię zarejestrowało się około 1200 kandydatów. To o około 200...

Sport3 dni temu

Władze Kielc prezentują koncepcję rozbudowy Hali Legionów. „To działanie pod publiczkę” – odpowiada wiceminister sportu

Władze Kielc przedstawiły koncepcję rozbudowy Hali Legionów w Kielcach. W sumie są to cztery warianty różniące się od siebie skalą...

Policja3 dni temu

Miłośnik damskich torebek zatrzymany. 19-latek wyrywał je kobietom

Świętokrzyscy Policjanci zatrzymali 19-letniego mieszkańca Ostrowca Świętokrzyskiego, który okradał kobiety wyrywając im torebki. Sprawca przestępstwa usłyszał już zarzut. Teraz grozi mu...

Drogi i komunikacja3 dni temu

Pozytywna zmiana w ZTM. Urzędnicy zaczęli informować o bieżących utrudnieniach

Zarząd Transportu Miejskiego zaczął informować na swoim facebookowym profilu o bieżących utrudnieniach w ruchu autobusów. Dotychczas urzędnicy zapowiadali tylko zmiany...

Media4 dni temu

Kielce zaprezentują się w Dzień Dobry TVN

Miasto Kielce zostanie zaprezentowane w popularnym programie telewizyjnym „Dzień dobry TVN”, jako miejsce warte odwiedzenia. Do przyjazdu do stolicy regionu...

Nauka i oświata4 dni temu

Nie dla wszystkich uczniów wystarczy miejsca w liceach? Władze uspokajają, ale liczby budzą niepokój

Władze Kielc zapewniają, że poradzą sobie ze skutkami rządowej reformy oświaty i dla wszystkich uczniów będzie miejsce w szkołach średnich....

Drogi i komunikacja4 dni temu

Iskrzy na linii MPK – ZTM. Miasto w oświadczeniu odpowiada na zarzuty przewoźnika

Zarząd Transportu Miejskiego wydał oświadczenie w związku z informacjami, które rozpowszechnia MPK oraz związany z miejskim przewoźnikiem poseł PiS Bogdan...

Nauka i oświata5 dni temu

Kielecki Uniwersytet chwali się wynikami rekrutacji. Hitem tradycyjnie medycyna

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach chwali się wynikami pierwszego etapu rekrutacji na studia. W internetowym systemie rekrutacyjnym zalogowało się 10...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Kolejne kieleckie restauracje oferują darmową kranówkę. Akcja Wodociągów rozrasta się

Kolejne kieleckie restauracje przyłączają się do akcji „Pij kielecką kranówkę, bo… dobra!” i oferują swoim klientom darmową wodę. Lista takich...

Policja5 dni temu

Policja podsumowała sobotni Marsz Równości: było bezpiecznie

Zarówno pierwszy kielecki Marsz Równości jak i pozostałe 8 zgromadzeń odbyło się bez zakłóceń – poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w...

Wydarzenia5 dni temu

Konsul Generalna USA z życzeniami dla uczestników Marszu Równości w Kielcach. „Mam nadzieję, że będzie wiele kolejnych”

W radosnej atmosferze odbył się pierwszy Marsz Równości w Kielcach. Setki uczestników, od najmłodszych po seniorów, przemaszerowało ulicami śródmieścia Kielc,...

Wydarzenia5 dni temu

„Bóg, honor, ojczyzna” i… środkowy palec. Tak środowiska prawicowe zaprezentowały się przed kielczanami

Setki osób wzięły udział w kolorowym, rozśpiewanym i radosnym Marszu Równości w Kielcach. Tak dużej frekwencji nikt się nie spodziewał....

Policja5 dni temu

Tragedia na skrzyżowaniu dróg nr 74 i 42 w świętokrzyskiem. Nie żyją dwie osoby

Tragedia w Rudzie Malenieckiej, w miejscu, w którym krzyżują się drogi krajowe nr 74 i 42. W zderzeniu trzech samochodów...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Ruszają spotkania dotyczące problemów na peryferiach. Na początek Posłowice

Władze Kielc rozpoczynają zapowiadane już pół roku temu spotkania dotyczące problemów na peryferiach miasta. Ich celem ma być zdiagnozowanie potrzeb...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

100-lecie kieleckich zakładów SHL. Fabryka zasłynęła produkcją motocykli i pralek „Frania”

Kielecka fabryka SHL obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia istnienia. To jeden z symboli Kielc. Zakład przypomina dzieje przemysłu w ...

Reklama

Trzeba zobaczyć

Reklama

Popularne artykuły