Connect with us

Kultura

Ubyło czytelników, przybyło widzów w teatrach [Raport o kulturze w regionie]

Opublikowano

-

fot. facebook / Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Liczba czytelników w regionie spada. Co ciekawe, chętnie po książki sięgają mieszkańcy wschodnich części województwa, głównie w powiatach sandomierskim i staszowskim, niż na zachodzie regionu. Zwiększyła się za to liczba osób przychodzących do teatrów oraz kin. Znaczny spadek odnotowały natomiast regionalne muzea. Takie dane znalazły się w najnowszym raporcie o świętokrzyskiej kulturze. Zestawienie przygotował Główny Urząd Statystyczny.

Wszystkie przedstawione w raporcie dane dotyczą ubiegłego roku, który porównano z rokiem 2016.

Bibliotek tyle samo, ale czytelników mniej

W 2017 r. na terenie województwa świętokrzyskiego działalność prowadziło 307 placówek biblioteczno–informacyjnych (o 1 placówkę mniej niż w 2016 r.). Wśród nich dominowały biblioteki publiczne (270 placówek).

W porównaniu z 2016 r. zmniejszyła się o 2,7% liczba czytelników bibliotek publicznych. W 2017 r. ich liczba wyniosła 156,4 tys. osób. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowiły osoby w wieku do 15 lat (27,3% ogółu czytelników), a najmniej liczną czytelnicy w wieku 16–19 lat (8,6%)

W porównaniu do 2016 r. biblioteki publiczne zanotowały spadek zarówno liczby udostępnień księgozbioru na miejscu (o 38,5%), jak i wypożyczeń księgozbioru na zewnątrz (o 6,8%). W ciągu 2017 r. przeciętnie jeden czytelnik wypożyczył 20 pozycji księgozbioru (o 1 mniej niż w roku ubiegłym).

Najwięcej – 24 woluminy – wypożyczył czytelnik w powiecie staszowskim, a najmniej – 12 w powiecie włoszczowskimW muzeach spadek

Na terenie województwa świętokrzyskiego w końcu 2017 r. działalność wystawienniczą prowadziły 32 muzea i oddziały muzealne (o 2 placówki mniej niż w 2016 r.). W stolicy województwa – mieście Kielce oraz w powiecie kieleckim zlokalizowanych było łącznie 13 placówek, co oznacza, że w centralnej części regionu znajdowało się ponad 40% wszystkich świętokrzyskich muzeów.

Muzea oraz oddziały muzealne w 2017 r. odwiedziło 647,1 tys. osób (o 9,7% mniej niż w 2016 r.). W zorganizowanych grupach zwiedziło muzea 252,4 tys. osób, a wśród nich większość, bo aż 66,7% stanowiły grupy młodzieży szkolnej. Z ogólnej liczby zwiedzających 27,7% osób skorzystało z bezpłatnych wstępów do muzeów. W 2017 r. z imprez zorganizowanych w ramach „Nocy Muzeów” skorzystało 17,3 tys. osób (o 23,6% mniej niż w 2016 r.), w tym w mieście Kielce – 13,1 tys. osób.

Największym zainteresowaniem cieszyły się muzea w powiecie kieleckim, które odwiedziło 234,5 tys. osób, co stanowiło 36,2% wszystkich zwiedzających świętokrzyskie muzea. Najchętniej odwiedzanymi muzeami były muzea: etnograficzne (132,0 tys. zwiedzających) oraz interdyscyplinarne (86,5 tys. osób). Najmniejszą zaś liczbę zwiedzających w ciągu roku zanotowały muzea regionalne – 8,2 tys. osób. Przeciętnie na jedną placówkę muzealną w województwie świętokrzyskim przypadało 20,2 tys. zwiedzających (w 2016 r. – 21,1 tys.).

Teatrów tyle samo, ale widzów na spektaklach więcej

W 2017 r. w województwie świętokrzyskim działalność sceniczną prowadziły 4 teatry i instytucje muzyczne, które posiadały własny, stały zespół artystyczny. Strukturę teatrów i instytucji muzycznych tworzyły: 2 teatry dramatyczne (w tym 1 teatr lalkowy), teatr muzyczny (operetka) i filharmonia. Wszystkie instytucje zlokalizowane były na terenie miasta Kielce.

W ciągu 2017 r. teatry i instytucje muzyczne wystawiły 1,7 tys. przedstawień i koncertów (o 10,8% więcej niż w 2016 r).

W porównaniu z rokiem poprzednim zwiększyła się również liczba widzów i słuchaczy. W 2017 r. w przedstawieniach (koncertach) wystawionych przez świętokrzyskie instytucje sceniczne uczestniczyło 264,2 tys. widzów i słuchaczy (o 8,1% więcej niż w 2016 r.).

Seansów w kinach mniej, ale widzów więcej

W 2017 r. w świętokrzyskich kinach wyświetlono 48 tys. seansów (o 2,5% mniej niż w roku poprzednim), które obejrzało 1,2 mln widzów (więcej o 9,3%). Z kolei filmy produkcji polskiej zgromadziły 350,0 tys. widzów (więcej o 6,2% niż w 2016 r.), co stanowiło 29,9% ogółu widzów w kinach stałych.

Na terenie województwa świętokrzyskiego, pod względem liczby wyświetlonych seansów i zgromadzonych widzów, wyróżniały się 2 minipleksy (zlokalizowane w mieście Kielce oraz w mieście Starachowice) oraz multipleks (działający w mieście Kielce), które w 2017 r. wyświetliły łącznie 77,5% wszystkich seansów, gromadząc przy tym 70,9% ogółu widzów kin stałych.

Wzrosła przeciętna frekwencja na jednym seansie i wyniosła 24 osoby (22 – w 2016 r.).Znacznie więcej imprez masowych

W 2017 r. w województwie świętokrzyskim odbyło się 250 imprez masowych (prawie 3-krotnie więcej niż w 2016 r.), w których udział wzięło 850,3 tys. osób (w 2016 r. – 185,2 tys.).

Przeciętnie w jednej imprezie masowej wzięło udział 3,4 tys. osób, tj. o 1,2 tys. więcej niż w roku poprzednim. Większość uczestników (82,0%) brała udział w imprezach masowych z płatnym wstępem, a wśród imprez masowych dominowały imprezy zorganizowane na terenie otwartym (54,0% ogółu imprez).

Najwięcej imprez masowych zorganizowano w mieście Kielce (94) oraz powiecie ostrowieckim (73), najmniej w powiatach: opatowskim i skarżyskim (po 1 imprezie), natomiast w powiecie buskim w 2017 r. nie odbyła się żadna impreza masowa.

Do najbardziej popularnych imprez masowych, podobnie jak w 2016 r., należały imprezy o charakterze artystyczno-rozrywkowym.

 

Cały raport dotyczący stanu świętokrzyskiej kultury można pobrać ze strony Głównego Urzędu Statystycznego >LINK<

Źródło informacji: Główny Urząd Statystyczny
Skomentuj artykuł

Dzieje się

„Upał w Japonii”. W Domu Środowisk Twórczych w Kielcach spotkanie z podróżniczką

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Dom Środowisk Twórczych w Kielcach zaprasza na spotkanie „Upał w Japonii”, którego gościem będzie Barbara Libiszowska-Pawlak. W ramach Klubu Podróżnika opowie o Japonii. (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading

Kultura

Dni Kultury Rosyjskiej startują w Kielcach

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Po Dniach Kultury Niemieckiej przyszedł czas na Dni Kultury Rosyjskiej. Do udziału w wydarzeniach zaplanowanych na 6 i 7 grudnia zaprasza Muzeum Historii Kielc.  (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading

Dzieje się

Konsulat Generalny USA zaprasza na koncert w Kielcach

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Na koncert z okazji setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a USA zaprasza do Kielc Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie.  (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading

Kultura

Nowa wystawa w piwnicach dawnego więzienia kieleckiego

Opublikowano

-

fot. Urząd Miasta Kielce

W piwnicach i karcerach dawnego więzienia kieleckiego otwarta została wystawa dedykowana bohaterom podziemia niepodległościowego Kielecczyzny w latach 1939-1956. (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading

Kultura

Teatr Żeromskiego dostał 17 mln złotych na remont siedziby. Ale potrzeba znacznie więcej

Opublikowano

-

fot. FaktyKielce24.pl

Władze województwa świętokrzyskiego podpisały umowę na dofinansowanie przebudowy budynku Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Z unijnej puli w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego placówka otrzymała 17 milionów złotych. (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading

Kultura

Liroy z Sejmu zaprasza na swój koncert w przeddzień Święta Niepodległości. Do Niemiec

Opublikowano

-

Poseł Piotr Liroy-Marzec nie rezygnuje ze swojej muzycznej kariery. W środę wieczorem, podczas obrad Sejmu, nagrał filmik z zaproszeniem na imprezę, która odbędzie się 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości. Zaprosił swoich fanów do Niemiec. (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading
Reklama

Najnowsze informacje

Policja16 godzin temu

Wyrzuciła psa z okna na czwartym piętrze. Bo za głośno szczekał

Skandaliczne zachowanie 39-letniej kobiety z Buska Zdroju. Kobieta wyrzuciła swojego psa z okna na czwartym piętrze. Miała to być kara...

Drogi i komunikacja22 godziny temu

FlixBus tnie połączenia. Będzie mniej kursów z Kielc do Warszawy

Autokarowy przewoźnik FlixBus ogranicza liczbę kursów pomiędzy Kielcami a Warszawą. Niekorzystna dla pasażerów zmiana będzie wprowadzona już w tym tygodniu....

Dzieje się1 dzień temu

Kasia Nosowska wystąpi na kieleckim Rynku. Będą też znani Youtuberzy i ciężarówki Coca-Coli

Kasia Nosowska będzie gwiazdą przyjazdu świątecznych ciężarówek na kielecki Rynek. Znana piosenkarka wykona w Kielcach autorską interpretację utworu „Coraz bliżej Święta”...

Policja1 dzień temu

Pijana kobieta urodziła nietrzeźwe dziecko. Zainteresował się nią już prokurator

Pijana kobieta trafiła na porodówkę skarżyskiego szpitala. 31-latka miała prawie 2 promile alkoholu i w takim stanie zaczęła rodzić swoje...

Dzieje się2 dni temu

Rusza kampania „Kobieta za kółkiem elektryka”. W czwartek w Kielcach będą testowane auta na prąd

W Kielcach startuje kampania „Kobieta za kółkiem elektryka”. To inicjatywa Polskiego Stowarzyszenia Elektromobilności. Jej celem jest promowanie transportu przyjaznego dla...

Samorząd3 dni temu

Sylwester w Kielcach bez pokazu fajerwerków? Miejski radny apeluje do prezydenta

Kielecki radny Karol Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej poprosił prezydenta Kielc o rezygnację z pokazu fajerwerków w trakcie zabawy sylwestrowej na...

Dzieje się3 dni temu

Bożonarodzeniowy Jarmark za kilka dni na kieleckim Rynku. Będzie wiele atrakcji

W sobotę, 15 grudnia, na kieleckim Rynku rozpocznie się Jarmark Bożonarodzeniowy. Oprócz świątecznego kiermaszu będą również koncerty i pokazy fajerwerków, wspólne...

Policja3 dni temu

Rozbite auto i wizyta w policyjnym areszcie. Finał nocnego rajdu ulicami miasta

Do poważnego wypadku doszło na jednej z ulic w Pińczowie, nocą ze środy na czwartek w ubiegłym tygodniu. Rozbite auto...

Policja3 dni temu

Awantura na Szydłówku. 32-latek najpierw ugodził nożem, a potem namawiał do fałszywych zeznań

Nawet dożywocie może grozić 32-latkowi z Kielc za usiłowanie zabójstwa.  To efekt awantury zakończonej ugodzeniem w brzuch nożem, do której...

Policja3 dni temu

Młodzi piromani w rękach świętokrzyskiej policji. Mają na swoim koncie 7 podpaleń

Policjanci zatrzymali młodych piromanów, którzy mają na swoim koncie co najmniej 7 podpaleń, do których od kilku miesięcy dochodziło na...

Dzieje się3 dni temu

„Upał w Japonii”. W Domu Środowisk Twórczych w Kielcach spotkanie z podróżniczką

Dom Środowisk Twórczych w Kielcach zaprasza na spotkanie „Upał w Japonii”, którego gościem będzie Barbara Libiszowska-Pawlak. W ramach Klubu Podróżnika...

Nauka i oświata3 dni temu

Kielecki „Informatyk” ma 50 lat

Zespół Szkół Informatycznych w Kielcach świętuje swoje 50-lecie istnienia. Jubileuszowa gala zgromadziła uczniów i absolwentów, byłych i obecnych nauczycieli oraz...

Policja4 dni temu

Kolejna próba oszustwa „na policjanta”. Czujność pracownika banku uratowała starszą kobietę

Czujność pracowników banku oraz zdecydowane działanie policjantów uchroniło starszą kobietę ze Starachowic przed utratą sporej sumy pieniędzy. Niewiele brakowało, by...

Wydarzenia5 dni temu

Kielce już gotowe na święta

Kielce są już gotowe na święta. Uroczystego rozświetlenia choinki na Rynku wspólnie z dziećmi dokonali prezydent Bogdan Wenta i przewodniczący...

Policja5 dni temu

Od ponad dwóch miesięcy szuka jej rodzina. 21-latki poszukają też świętokrzyscy policjanci

Policja poszukuje zaginionej 21-latki z powiatu koneckiego. Kamila Bednarczyk od 24 września nie nawiązała kontaktu z rodziną i do chwili obecnej...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Urząd Miasta będzie otwarty w sobotę. Dzięki temu urzędnicy dostaną wolne w wigilię

W najbliższą sobotę, 8 grudnia, mieszkańcy Kielc będą mogli załatwić swoje sprawy w Urzędzie Miasta. Tego dnia wszystkie wydziały otwarte...

Policja5 dni temu

Z policyjną eskortą do szpitala. W aucie była kobieta z zagrożoną ciążą

Kieleccy policjanci eskortowali ulicami miasta samochód, w którym znajdowała się rodząca kobieta. Funkcjonariuszy o pomoc w dotarciu do szpitala poprosił...

Drogi i komunikacja5 dni temu

Od 9 grudnia zmiany na kolei. Będzie mniej pociągów między Kielcami a Warszawą

W niedzielę, 9 grudnia, zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Wprowadzonych zostanie kilka zmian. Skomentuj artykuł

Policja5 dni temu

Rózga zamiast mandatu, oddawanie krwi i prezenty dla małych pacjentów. Policja zorganizowała mikołajkowe akcje

Świętokrzyscy policjanci zorganizowali w czwartek wiele mikołajkowych akcji. Były m.in. wspólne patrole z najmłodszymi, rózgi wręczane kierowcom popełniającym wykroczenia oraz...

Biznes5 dni temu

Ponad 70 tys. złotych od drogerii Rossmann dla świętokrzyskich organizacji

Pięć organizacji z województwa świętokrzyskiego otrzyma wsparcie od sieci drogerii Rossmann. Mowa o produktach o łącznej wartości 72 tysięcy złotych. ...

Wiadomości z regionu5 dni temu

W świętokrzyskiem otworzono pierwszy salon optyczny dla dzieci

W województwie świętokrzyskim otwarty został pierwszy salon optyczny dla dzieci. Jego pracownicy informują, że to wyjątkowy projekt także w skali...

Wiadomości z regionu6 dni temu

Biskup kielecki wydał zakaz dekorowania kościołów sztucznymi kwiatami. Są też zakazane piosenki

Biskup kielecki Jan Piotrowski opublikował instrukcję dotyczącą urządzania wystroju kościołów. Zakazał w niej używania sztucznych kwiatów i jakichkolwiek imitacji np....

Nauka i oświata6 dni temu

W Kielcach napiszą listy w obronie praw człowieka

Kieleckie organizacje oraz szkoły włączają się w tegoroczną edycją Maratonu Pisania Listów. Celem wydarzenia jest mobilizacja ludzi na całym świecie do...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

„My, Pierwsza Brygada” będzie rozbrzmiewać w centrum Kielc. Przy ul. Św. Leonarda uruchomiono zegar z kurantem

Fragmenty pieśni „My, Pierwsza Brygada” będą rozbrzmiewać w centrum Kielc. Na dawnym budynku Ochotniczej Straży Ogniowej przy ul. Św. Leonarda...

Policja6 dni temu

Staranował kilka samochodów na Ślichowicach. Po kilku dniach sam zgłosił się na policję

Na policję zgłosił się kierowca, który w niedzielę wieczorem staranował kilka samochodów zaparkowanych przy ulicy Karbońskiej na kieleckich Ślichowicach. Mężczyzna...

Reklama

Trzeba zobaczyć

Reklama

Popularne artykuły