Connect with us

Kultura

Ubyło czytelników, przybyło widzów w teatrach [Raport o kulturze w regionie]

Opublikowano

-

fot. facebook / Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Liczba czytelników w regionie spada. Co ciekawe, chętnie po książki sięgają mieszkańcy wschodnich części województwa, głównie w powiatach sandomierskim i staszowskim, niż na zachodzie regionu. Zwiększyła się za to liczba osób przychodzących do teatrów oraz kin. Znaczny spadek odnotowały natomiast regionalne muzea. Takie dane znalazły się w najnowszym raporcie o świętokrzyskiej kulturze. Zestawienie przygotował Główny Urząd Statystyczny.

Wszystkie przedstawione w raporcie dane dotyczą ubiegłego roku, który porównano z rokiem 2016.

Bibliotek tyle samo, ale czytelników mniej

W 2017 r. na terenie województwa świętokrzyskiego działalność prowadziło 307 placówek biblioteczno–informacyjnych (o 1 placówkę mniej niż w 2016 r.). Wśród nich dominowały biblioteki publiczne (270 placówek).

W porównaniu z 2016 r. zmniejszyła się o 2,7% liczba czytelników bibliotek publicznych. W 2017 r. ich liczba wyniosła 156,4 tys. osób. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowiły osoby w wieku do 15 lat (27,3% ogółu czytelników), a najmniej liczną czytelnicy w wieku 16–19 lat (8,6%)

W porównaniu do 2016 r. biblioteki publiczne zanotowały spadek zarówno liczby udostępnień księgozbioru na miejscu (o 38,5%), jak i wypożyczeń księgozbioru na zewnątrz (o 6,8%). W ciągu 2017 r. przeciętnie jeden czytelnik wypożyczył 20 pozycji księgozbioru (o 1 mniej niż w roku ubiegłym).

Najwięcej – 24 woluminy – wypożyczył czytelnik w powiecie staszowskim, a najmniej – 12 w powiecie włoszczowskimW muzeach spadek

Na terenie województwa świętokrzyskiego w końcu 2017 r. działalność wystawienniczą prowadziły 32 muzea i oddziały muzealne (o 2 placówki mniej niż w 2016 r.). W stolicy województwa – mieście Kielce oraz w powiecie kieleckim zlokalizowanych było łącznie 13 placówek, co oznacza, że w centralnej części regionu znajdowało się ponad 40% wszystkich świętokrzyskich muzeów.

Muzea oraz oddziały muzealne w 2017 r. odwiedziło 647,1 tys. osób (o 9,7% mniej niż w 2016 r.). W zorganizowanych grupach zwiedziło muzea 252,4 tys. osób, a wśród nich większość, bo aż 66,7% stanowiły grupy młodzieży szkolnej. Z ogólnej liczby zwiedzających 27,7% osób skorzystało z bezpłatnych wstępów do muzeów. W 2017 r. z imprez zorganizowanych w ramach „Nocy Muzeów” skorzystało 17,3 tys. osób (o 23,6% mniej niż w 2016 r.), w tym w mieście Kielce – 13,1 tys. osób.

Największym zainteresowaniem cieszyły się muzea w powiecie kieleckim, które odwiedziło 234,5 tys. osób, co stanowiło 36,2% wszystkich zwiedzających świętokrzyskie muzea. Najchętniej odwiedzanymi muzeami były muzea: etnograficzne (132,0 tys. zwiedzających) oraz interdyscyplinarne (86,5 tys. osób). Najmniejszą zaś liczbę zwiedzających w ciągu roku zanotowały muzea regionalne – 8,2 tys. osób. Przeciętnie na jedną placówkę muzealną w województwie świętokrzyskim przypadało 20,2 tys. zwiedzających (w 2016 r. – 21,1 tys.).

Teatrów tyle samo, ale widzów na spektaklach więcej

W 2017 r. w województwie świętokrzyskim działalność sceniczną prowadziły 4 teatry i instytucje muzyczne, które posiadały własny, stały zespół artystyczny. Strukturę teatrów i instytucji muzycznych tworzyły: 2 teatry dramatyczne (w tym 1 teatr lalkowy), teatr muzyczny (operetka) i filharmonia. Wszystkie instytucje zlokalizowane były na terenie miasta Kielce.

W ciągu 2017 r. teatry i instytucje muzyczne wystawiły 1,7 tys. przedstawień i koncertów (o 10,8% więcej niż w 2016 r).

W porównaniu z rokiem poprzednim zwiększyła się również liczba widzów i słuchaczy. W 2017 r. w przedstawieniach (koncertach) wystawionych przez świętokrzyskie instytucje sceniczne uczestniczyło 264,2 tys. widzów i słuchaczy (o 8,1% więcej niż w 2016 r.).

Seansów w kinach mniej, ale widzów więcej

W 2017 r. w świętokrzyskich kinach wyświetlono 48 tys. seansów (o 2,5% mniej niż w roku poprzednim), które obejrzało 1,2 mln widzów (więcej o 9,3%). Z kolei filmy produkcji polskiej zgromadziły 350,0 tys. widzów (więcej o 6,2% niż w 2016 r.), co stanowiło 29,9% ogółu widzów w kinach stałych.

Na terenie województwa świętokrzyskiego, pod względem liczby wyświetlonych seansów i zgromadzonych widzów, wyróżniały się 2 minipleksy (zlokalizowane w mieście Kielce oraz w mieście Starachowice) oraz multipleks (działający w mieście Kielce), które w 2017 r. wyświetliły łącznie 77,5% wszystkich seansów, gromadząc przy tym 70,9% ogółu widzów kin stałych.

Wzrosła przeciętna frekwencja na jednym seansie i wyniosła 24 osoby (22 – w 2016 r.).Znacznie więcej imprez masowych

W 2017 r. w województwie świętokrzyskim odbyło się 250 imprez masowych (prawie 3-krotnie więcej niż w 2016 r.), w których udział wzięło 850,3 tys. osób (w 2016 r. – 185,2 tys.).

Przeciętnie w jednej imprezie masowej wzięło udział 3,4 tys. osób, tj. o 1,2 tys. więcej niż w roku poprzednim. Większość uczestników (82,0%) brała udział w imprezach masowych z płatnym wstępem, a wśród imprez masowych dominowały imprezy zorganizowane na terenie otwartym (54,0% ogółu imprez).

Najwięcej imprez masowych zorganizowano w mieście Kielce (94) oraz powiecie ostrowieckim (73), najmniej w powiatach: opatowskim i skarżyskim (po 1 imprezie), natomiast w powiecie buskim w 2017 r. nie odbyła się żadna impreza masowa.

Do najbardziej popularnych imprez masowych, podobnie jak w 2016 r., należały imprezy o charakterze artystyczno-rozrywkowym.

 

Cały raport dotyczący stanu świętokrzyskiej kultury można pobrać ze strony Głównego Urzędu Statystycznego >LINK<

Źródło informacji: Główny Urząd Statystyczny

Dzieje się

Jak będzie wyglądał kielecki teatr po remoncie? Tego dowiecie się podczas spaceru… po jego zakamarkach

Opublikowano

-

fot. Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Na nietypowy, bezpłatny spacer zaprasza kielczan Teatr im. Stefana Żeromskiego. W niedzielę (12 maja) będzie można nie tylko zajrzeć w jego zakamarki, ale też poznać plany przebudowy. Organizatorzy mówią, że być może to ostatnia okazja, by zwiedzić siedzibę jednego z najstarszych teatrów w Polsce, w jej niemal niezmienionej postaci. (więcej…)

Continue Reading

Dzieje się

Modowa impreza powraca. Kieleckie Centrum Kultury szykuje kolejną edycję OFF FASHION

Opublikowano

-

fot. facebook / OFF Fasgion

Kieleckie Centrum Kultury ogłosiło kolejną edycją modowego konkursu OFF Fashion. W tym roku po raz pierwszy impreza nie będzie miała swojego tematu przewodniego. Projektanci będą mieli pełną dowolność w przygotowaniu strojów. Projekty będą przyjmowane do 13 maja, a wielka finałowa gala odbędzie się 1 czerwca. (więcej…)

Continue Reading

Dzieje się

Paolo Cozza poprowadzi miejski talk-show „Cudzoziemcy w Kielcach”. Wydarzenie już w sobotę

Opublikowano

-

Znany z telewizyjnego programu „Europa da się lubić” Paolo Cozza poprowadzi spotkanie pod hasłem „Cudzoziemcy w Kielcach – talk show”, które odbędzie się w sobotę w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach. (więcej…)

Continue Reading

Kultura

Pałac Biskupów zamknięty na kilka tygodni. Powodem jest kolejny etap remontu

Opublikowano

-

fot. FaktyKielce24.pl

Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach został zamknięty dla odwiedzających. Prezentowanych w nim wystaw nie będzie można zwiedzać do końca maja. Powód to kolejny etap prac remontowych. Obiekt przejdzie renowację, wykonane zostaną również nowoczesne zabezpieczenia, które pozwolą na sprowadzanie i prezentowanie cennych obiektów. (więcej…)

Continue Reading

Kultura

Muzeum Wsi Kieleckiej z propozycją dla młodych filmowców i fotografów. Czekają nietypowe nagrody

Opublikowano

-

fot. Muzeum Wsi Kieleckiej / mwk.com.pl

Muzeum Wsi Kieleckiej ogłosiło dwa konkursy w ramach których zachęca młodzież do przeprowadzenia własnych badań etnograficznych. Chodzi o poznanie życia swoich przodków oraz przekonanie się w jakim zakresie dawna obrzędowość przetrwała do dziś. Na uczestników konkursu czekają nietypowe nagrody. (więcej…)

Continue Reading

Kultura

Tłumy na koncercie, na którego organizację nie zgodził się prezydent Kielc Bogdan Wenta

Opublikowano

-

fot. facebook / Starostwo Powiatowe w Kielcach

Dużym zainteresowaniem kielczan cieszył się koncert węgierskiego zespołu Hungarica, który w sobotę odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury. Początkowo impreza miała się odbyć na należącym do miasta Wzgórzu Zamkowym, ale na organizację koncertu nie zgodził się prezydent Kielc Bogdan Wenta i podjął decyzję o jego odwołaniu. (więcej…)

Continue Reading
Reklama

Najnowsze informacje

Wiadomości z regionu3 godziny temu

Najpierw praca na zbiorze truskawek, potem… wizyta w szpitalu? Lekarze z Czarnowa mają ważny apel

Fizjoterapeuci ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii na kieleckim Czarnowie apelują o regularne zmienianie pozycji w trakcie zbierania truskawek. Każdego roku do...

Policja4 godziny temu

Znów atak z nożem na policjanta. Tym razem w Skarżysku

Nawet 10 lat może spędzić za kratkami 66-letni mieszkaniec Skarżyska – Kamiennej. Mężczyzna podejrzany jest o czynną napaść na policjanta....

Drogi i komunikacja21 godzin temu

W sobotę Półmaraton Kielecki. Będą duże utrudnienia dla kierowców i zmiany w kursowaniu autobusów

W sobotę odbędzie się piąta edycja Półmaratonu Kieleckiego. Tym razem jego uczestnicy rywalizować będą w godzinach wieczornych. Ponad 1000 uczestników...

Drogi i komunikacja21 godzin temu

Nowy fotoradar koło Kielc już włączony. Drogowcy liczą, że poprawi bezpieczeństwo

Inspekcja Transportu Drogowego uruchomiła fotoradar między Mniowem a Raszówką na drodze krajowej nr 74. Urządzenie zostało zamontowane już kilka tygodni...

Policja22 godziny temu

Zuchwała kradzież w Pińczowie. Wszystko nagrały kamery monitoringu

Pińczowscy kryminalni zatrzymali 17-latka, który dwa tygodnie temu próbował dokonać kradzieży na tak zwaną „wyrwę”. Złodziejowi udało się wówczas uciec,...

Samorząd22 godziny temu

Prezydent Kielc powołał sztab kryzysowy. Powodem podtopienia i obawy przed zalaniem

Prezydent Kielc powołał sztab kryzysowy w związku z sytuacją pogodową. Jak informuje Urząd Miasta, na pierwszym posiedzeniu Bogdan Wenta podjął...

Policja2 dni temu

Najpierw okazał uprzejmość, a potem okradł. 33-latek zrobił zakupy nie swoją kartą

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 33-latka, który zrobił zakupy w kilku sklepach płacąc nie swoją kartą płatniczą. Zgubiła ją kobieta, którą wcześniej...

Dzieje się2 dni temu

Strefa kibica będzie ale nie w centrum. Kielczanie będą dopingować VIVE na… stadionie lekkoatletycznym

Nie na Rynku, ale na stadionie lekkoatletycznym w Kielcach urządzona zostanie strefa kibica. To właśnie tam fani PGE VIVE Kielce...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Chirurdzy naczyniowi potrzebni od zaraz. Szpital wojewódzki w Kielcach pilnie poszukuje lekarzy

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach pilnie zatrudni chirurgów naczyniowych i lekarzy w trakcie specjalizacji z tej dziedziny medycyny. Ogłoszenie o...

Dzieje się2 dni temu

Samsung Brand Store zaprasza w sobotę na bezpłatne warsztaty programowania

Samsung Brand Store organizuje w Kielcach bezpłatne warsztaty programowania. W najbliższą sobotę (25 maja) w Galerii Echo najmłodsi będą mogli...

Drogi i komunikacja3 dni temu

POLREGIO uruchamia bezpośredni pociąg z Ostrowca przez Kielce do Wrocławia. Pierwsze kursy w czerwcu

Kolejowe Przewozy Regionalne zapowiedziały uruchomienie bezpośredniego połączenia z Ostrowca przez Kielce, Częstochowę, Opole do Wrocławia. Pociągi na tej trasie będą...

Policja3 dni temu

Nożownik z Buska wcześniej pilnie chciał się spotkać z burmistrzem? „Czy w Busku mogło się wydarzyć to co w Gdańsku?”

Buski radny Łukasz Sz., który w sobotę zaatakował nożem policjanta, dzień wcześniej chciał spotkać się z władzami miasta – poinformował...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

W centrum Kielc powstał punkt z darmową pomocą prawną dla obcokrajowców

Przy kieleckim deptaku został otwarty punkt z bezpłatną pomocą dla obcokrajowców przebywających w Polsce. Z darmowych porad prawnych, doradztwa zawodowego...

Dzieje się3 dni temu

Pokemony wracają. Kieleckie Multikino zaprasza w weekend na przedpremierowe pokazy

Kieleckie Multikino zaprasza w sobotę i niedzielę (25 i 26 maja) na przedpremierowe pokazy wracających na duży ekran Pokemonów.  Na...

Dzieje się3 dni temu

Niewidomi pokażą kielczanom swój świat. Będzie można np. nauczyć się pisma Braille’a

Niewidomi pokażą kielczanom swój świat. W piątek w Galerii Echo odbędzie się wydarzenie w trakcie którego zaprezentują sprzęt, z którego...

Turystyka4 dni temu

Nowa atrakcja w regionie. Można już odwiedzać Wioskę Indiańską Manitu

Mieszkanie w indiańskim namiocie, biesiady przy ognisku, budowanie totemu – wszystko to, co wiąże się z kulturą Indian oferuje już...

Policja4 dni temu

Tymczasowy areszt dla radnego, który nożem zaatakował policjanta. Grozi mu dożywocie

Sąd Rejonowy w Busku-Zdroju zdecydował o tymczasowym areszcie dla 32-letniego radnego miejskiego, któremu śledczy postawili zarzut usiłowania zabójstwa policjanta. W...

Polityka4 dni temu

Eurowybory już w niedzielę. Bukmacherzy sprawdzili na kogo opłaca się postawić

Na niespełna tydzień przed wyborami bukmacherzy w firmy STS sprawdzili kto ma największe szanse na mandat europosła w okręgu świętokrzysko-małopolskim....

Kieleckie absurdy4 dni temu

Absurd na Bocianku. Kółko majowe odprawia nabożeństwa w altanie grillowej. Sąsiedzki konflikt nabiera rumieńców

Sąsiedzki konflikt na kieleckim Bocianku. Powodem nieporozumień jest odprawianie nabożeństw majowych przez miejscowe parafianki w… altanie grillowej. Mieszkańcy osiedla skarżą...

Policja4 dni temu

Policjanci zatrzymali 19-latka, który podpalał kontenery na śmieci na kieleckim Czarnowie

Kryminalni z komisariatu przy ul. Kołłątaja w Kielcach zatrzymali 19- letniego mieszkańca miasta. Mężczyzna jest podejrzany o podpalenie kontenerów na...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Miasto Kielce ponownie zorganizuje festiwal disco-polo. To wspólna impreza z TVP

Miasto Kielce wspólnie z Telewizją Polską zorganizuje drugą edycję Festiwalu Muzyki Tanecznej. Impreza w amfiteatrze na Kadzielni odbędzie się w...

Policja5 dni temu

Prokuratura postawiła zarzuty radnemu, który dźgnął nożem policjanta. Grozi mu dożywocie

Śledczy postawili zarzuty miejskiemu radnemu z Buska-Zdroju, który w sobotę zaatakował nożem policjanta. 32-letni  Łukasz Sz. został oskarżony o usiłowanie...

Na sygnale5 dni temu

Dantejskie sceny w Busku. Miejski radny zaatakował nożem policjanta

Dantejskie sceny rozegrały się w sobotę przed jednym ze sklepów w Busku Zdroju. Policjanci zostali wezwani do mężczyzny, który groził...

Drogi i komunikacja5 dni temu

Rozpoczyna się przebudowa Zagnańskiej i Witosa w Kielcach

Rozpoczyna się jedna z największych drogowych inwestycji w Kielcach.  Chodzi o przebudowę ulicy Zagnańskiej na odcinku od Jesionowej do Witosa,...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Specjalne fotele do kangurowania kolejnym darem WOŚP dla szpitala na kieleckim Czarnowie

Cztery fotele do kangurowania otrzymał Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach od fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fotele trafiły do Kliniki...

Reklama

Trzeba zobaczyć

Reklama

Popularne artykuły