Connect with us

Kultura

Ubyło czytelników, przybyło widzów w teatrach [Raport o kulturze w regionie]

Opublikowano

-

fot. facebook / Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Liczba czytelników w regionie spada. Co ciekawe, chętnie po książki sięgają mieszkańcy wschodnich części województwa, głównie w powiatach sandomierskim i staszowskim, niż na zachodzie regionu. Zwiększyła się za to liczba osób przychodzących do teatrów oraz kin. Znaczny spadek odnotowały natomiast regionalne muzea. Takie dane znalazły się w najnowszym raporcie o świętokrzyskiej kulturze. Zestawienie przygotował Główny Urząd Statystyczny.

Wszystkie przedstawione w raporcie dane dotyczą ubiegłego roku, który porównano z rokiem 2016.

Bibliotek tyle samo, ale czytelników mniej

W 2017 r. na terenie województwa świętokrzyskiego działalność prowadziło 307 placówek biblioteczno–informacyjnych (o 1 placówkę mniej niż w 2016 r.). Wśród nich dominowały biblioteki publiczne (270 placówek).

W porównaniu z 2016 r. zmniejszyła się o 2,7% liczba czytelników bibliotek publicznych. W 2017 r. ich liczba wyniosła 156,4 tys. osób. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowiły osoby w wieku do 15 lat (27,3% ogółu czytelników), a najmniej liczną czytelnicy w wieku 16–19 lat (8,6%)

W porównaniu do 2016 r. biblioteki publiczne zanotowały spadek zarówno liczby udostępnień księgozbioru na miejscu (o 38,5%), jak i wypożyczeń księgozbioru na zewnątrz (o 6,8%). W ciągu 2017 r. przeciętnie jeden czytelnik wypożyczył 20 pozycji księgozbioru (o 1 mniej niż w roku ubiegłym).

Najwięcej – 24 woluminy – wypożyczył czytelnik w powiecie staszowskim, a najmniej – 12 w powiecie włoszczowskimW muzeach spadek

Na terenie województwa świętokrzyskiego w końcu 2017 r. działalność wystawienniczą prowadziły 32 muzea i oddziały muzealne (o 2 placówki mniej niż w 2016 r.). W stolicy województwa – mieście Kielce oraz w powiecie kieleckim zlokalizowanych było łącznie 13 placówek, co oznacza, że w centralnej części regionu znajdowało się ponad 40% wszystkich świętokrzyskich muzeów.

Muzea oraz oddziały muzealne w 2017 r. odwiedziło 647,1 tys. osób (o 9,7% mniej niż w 2016 r.). W zorganizowanych grupach zwiedziło muzea 252,4 tys. osób, a wśród nich większość, bo aż 66,7% stanowiły grupy młodzieży szkolnej. Z ogólnej liczby zwiedzających 27,7% osób skorzystało z bezpłatnych wstępów do muzeów. W 2017 r. z imprez zorganizowanych w ramach „Nocy Muzeów” skorzystało 17,3 tys. osób (o 23,6% mniej niż w 2016 r.), w tym w mieście Kielce – 13,1 tys. osób.

Największym zainteresowaniem cieszyły się muzea w powiecie kieleckim, które odwiedziło 234,5 tys. osób, co stanowiło 36,2% wszystkich zwiedzających świętokrzyskie muzea. Najchętniej odwiedzanymi muzeami były muzea: etnograficzne (132,0 tys. zwiedzających) oraz interdyscyplinarne (86,5 tys. osób). Najmniejszą zaś liczbę zwiedzających w ciągu roku zanotowały muzea regionalne – 8,2 tys. osób. Przeciętnie na jedną placówkę muzealną w województwie świętokrzyskim przypadało 20,2 tys. zwiedzających (w 2016 r. – 21,1 tys.).

Teatrów tyle samo, ale widzów na spektaklach więcej

W 2017 r. w województwie świętokrzyskim działalność sceniczną prowadziły 4 teatry i instytucje muzyczne, które posiadały własny, stały zespół artystyczny. Strukturę teatrów i instytucji muzycznych tworzyły: 2 teatry dramatyczne (w tym 1 teatr lalkowy), teatr muzyczny (operetka) i filharmonia. Wszystkie instytucje zlokalizowane były na terenie miasta Kielce.

W ciągu 2017 r. teatry i instytucje muzyczne wystawiły 1,7 tys. przedstawień i koncertów (o 10,8% więcej niż w 2016 r).

W porównaniu z rokiem poprzednim zwiększyła się również liczba widzów i słuchaczy. W 2017 r. w przedstawieniach (koncertach) wystawionych przez świętokrzyskie instytucje sceniczne uczestniczyło 264,2 tys. widzów i słuchaczy (o 8,1% więcej niż w 2016 r.).

Seansów w kinach mniej, ale widzów więcej

W 2017 r. w świętokrzyskich kinach wyświetlono 48 tys. seansów (o 2,5% mniej niż w roku poprzednim), które obejrzało 1,2 mln widzów (więcej o 9,3%). Z kolei filmy produkcji polskiej zgromadziły 350,0 tys. widzów (więcej o 6,2% niż w 2016 r.), co stanowiło 29,9% ogółu widzów w kinach stałych.

Na terenie województwa świętokrzyskiego, pod względem liczby wyświetlonych seansów i zgromadzonych widzów, wyróżniały się 2 minipleksy (zlokalizowane w mieście Kielce oraz w mieście Starachowice) oraz multipleks (działający w mieście Kielce), które w 2017 r. wyświetliły łącznie 77,5% wszystkich seansów, gromadząc przy tym 70,9% ogółu widzów kin stałych.

Wzrosła przeciętna frekwencja na jednym seansie i wyniosła 24 osoby (22 – w 2016 r.).Znacznie więcej imprez masowych

W 2017 r. w województwie świętokrzyskim odbyło się 250 imprez masowych (prawie 3-krotnie więcej niż w 2016 r.), w których udział wzięło 850,3 tys. osób (w 2016 r. – 185,2 tys.).

Przeciętnie w jednej imprezie masowej wzięło udział 3,4 tys. osób, tj. o 1,2 tys. więcej niż w roku poprzednim. Większość uczestników (82,0%) brała udział w imprezach masowych z płatnym wstępem, a wśród imprez masowych dominowały imprezy zorganizowane na terenie otwartym (54,0% ogółu imprez).

Najwięcej imprez masowych zorganizowano w mieście Kielce (94) oraz powiecie ostrowieckim (73), najmniej w powiatach: opatowskim i skarżyskim (po 1 imprezie), natomiast w powiecie buskim w 2017 r. nie odbyła się żadna impreza masowa.

Do najbardziej popularnych imprez masowych, podobnie jak w 2016 r., należały imprezy o charakterze artystyczno-rozrywkowym.

 

Cały raport dotyczący stanu świętokrzyskiej kultury można pobrać ze strony Głównego Urzędu Statystycznego >LINK<

Źródło informacji: Główny Urząd Statystyczny

Kultura

Dyscyplinarka wycofana. Ryszard Pomorski pozostanie dyrektorem Domu Środowisk Twórczych

Opublikowano

-

fot. Urząd Miasta Kielce

Władze Kielc wycofały się z decyzji o dyscyplinarnym zwolnieniu dyrektora Domu Środowisk Twórczych Ryszarda Pomorskiego. Po apelach ze strony kielczan i części radnych, prezydent Bogdan Wenta zmienił swoją decyzję. Oświadczenie w tej sprawie wygłosił we wtorek na konferencji prasowej.

(więcej…)

Continue Reading

Dzieje się

Przed nami Kieleckie Dni Książki Historycznej

Opublikowano

-

Autor:

fot. Muzeum Historii Kielc

Kieleckie Dni Książki Historycznej odbędą się w najbliższy piątek oraz sobotę (22 – 23.02). Wydarzenie organizowane przez Muzeum Historii Kielc, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną oraz Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, ma promować dorobek kieleckich wydawnictw w zakresie historii miasta i regionu.  (więcej…)

Continue Reading

Kultura

Zwolniony dyrektor wytoczy miastu proces? W jego obronie kielczanie podpisują się pod listem otwartym

Opublikowano

-

Autor:

fot. Google Street View

Zwolniony dyscyplinarnie przez prezydenta Kielc dyrektor Domu Środowisk Twórczych nie wyklucza wytoczenia miastu procesu. Ryszard Pomorski uważa, że argumenty władz miasta są nietrafione, a jego zwolnienie niesłuszne. Na antenie Radia Kielce stwierdził, że jest w stu procentach przekonany do swoich racji. (więcej…)

Continue Reading

Dzieje się

Festiwal czytelniczy w Kielcach. Przyjadą m.in.: Adam Michnik, Henryk Wujec, Władysław Frasyniuk

Opublikowano

-

fot. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego / zdjęcie ilustracyjne

Druga edycja Festiwalu Literatury Faktu i Poezji odbędzie się w Kielcach od 4 do 21 marca. Hasłem przewodnim wydarzenia będzie „Dialog przeciw nienawiści”. (więcej…)

Continue Reading

Kultura

Świętokrzyskie na zdjęciach fotografów-amatorów. Wzgórze Zamkowe rusza z nowym cyklem wystaw

Opublikowano

-

fot. YouTube / ITV Kielce - Urząd Miasta Kielce

Wzgórze Zamkowe w Kielcach rozpoczyna cykl wystaw fotografii wykonanych przez amatorów. Prezentowane będą zdjęcia, których autorzy do tej pory publikowali je głównie na portalach społecznościowych.

Cykl otworzy wystawa 40 zdjęć Sławomira Mazura, nauczyciela i dziennikarza oraz Roberta Lubczyńskiego, który jest przedstawicielem handlowym. To uchwycone w kadrze świętokrzyskie łąki i dróżki, ale też zakątki Kielc, ale nie tylko.

Wernisaż pierwszej wystawy, w ramach cyklu „To Tu. Moje Świętokrzyskie”, odbędzie się 13 lutego o godz. 17 w sali konferencyjnej Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przy ul. Zamkowej 3. Kolejne ekspozycje będą prezentowane w cyklach dwumiesięcznych. Jako następni swoje prace pokażą Paweł Jagiełło i Tomasz Bator.

Podsumowaniem całego cyklu będzie wydawnictwo albumowe, które ukaże się za 2 lata.Zobacz materiał ITV Kielce:

Źródło: Urząd Miasta KielceContinue Reading

Kultura

Dyrektorka KCK zwolniona. Władze Kielc mówią o innej wizji kierowania placówką

Opublikowano

-

Autor:

fot. YouTube / ITV Kielce - Urząd Miasta Kielce

Magdalena Kusztal nie będzie już dyrektorką Kieleckiego Centrum Kultury. Decyzję o odwołaniu ogłoszono jej podczas spotkania z prezydentem Kielc. Jako powód podano różne wizje kierowania placówką. (więcej…)

Continue Reading
Reklama

Najnowsze informacje

Polityka13 godzin temu

Beata Szydło jedynką na liście PiS z naszego okręgu w wyborach do Europarlamentu

Była premier Beata Szydło będzie liderem listy PiS w okręgu świętokrzysko-małopolskim w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego – poinformowała rzeczniczka...

Polityka13 godzin temu

Lech Wałęsa przyjedzie do Kielc. Na spotkanie obowiązują zapisy

Były Prezydent RP Lech Wałęsa przyjedzie w piątek do Kielc. Z mieszkańcami miasta spotka się o godzinie 18 w Wojewódzkim...

Kultura15 godzin temu

Dyscyplinarka wycofana. Ryszard Pomorski pozostanie dyrektorem Domu Środowisk Twórczych

Władze Kielc wycofały się z decyzji o dyscyplinarnym zwolnieniu dyrektora Domu Środowisk Twórczych Ryszarda Pomorskiego. Po apelach ze strony kielczan...

Straż pożarna19 godzin temu

Świętokrzyscy strażacy dostali nowy sprzęt

Sześć samochodów ratowniczo – gaśniczych, trzy łodzie oraz quad z przyczepą oficjalnie zostały przekazane jednostkom Państwowej Straży Pożarnej z naszego...

Dzieje się21 godzin temu

Przed nami Kieleckie Dni Książki Historycznej

Kieleckie Dni Książki Historycznej odbędą się w najbliższy piątek oraz sobotę (22 – 23.02). Wydarzenie organizowane przez Muzeum Historii Kielc,...

Sport23 godziny temu

Władze Kielc podsumowały miniony rok w sporcie. Zobacz kto został nagrodzony

Władze Kielc uhonorowały najlepszych zawodników, trenerów i kluby sportowe wyróżniające się w minionym roku. Wśród wyróżnionych zawodników znaleźli się medaliści...

Drogi i komunikacja2 dni temu

Będzie powtórka konsultacji społecznych. Wynik głosowania mieszkańców bardzo wyrównany

Konsultacje społeczne społeczne dotyczące organizacji ruchu w centrum Kielc zostaną ogłoszone ponownie. Tak zdecydował prezydent miasta Bogdan Wenta. Powodem jest...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Oddajesz krew? W tym tygodniu w zamian dostaniesz butelkę filtrującą na wodę

Każdy krwiodawca, który do najbliższego piątku zdecyduje się oddać krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, otrzyma za...

Drogi i komunikacja2 dni temu

Twórcy aplikacji Yanosik przedstawili ranking najbardziej niebezpiecznych miejsc w Kielcach

Twórcy popularnej wśród kierowców aplikacji Yanosik przygotowali zestawienie 5 najbardziej niebezpiecznych miejsc na terenie Kielc. To dane oparte o zgłoszenia...

Policja2 dni temu

Sfałszował dowód, a potem poszedł założyć konto w banku. Wpadł dzięki czujności pracowników

Nawet 5 lat pozbawienia wolności grozi 44-latkowi, który wpadł w ręce świętokrzyskich policjantów. Pochodzący z województwa dolnośląskiego mężczyzna w jednej...

Policja2 dni temu

Policja szuka zaginionego 50-latka. Widziałeś go? Zadzwoń pod 112

Policjanci poszukują zaginionego 50- latka z Łagowa. Mężczyzna 13 lutego około godziny 20 wyszedł ze swojego miejsca zamieszkania, nie informując...

Samorząd3 dni temu

Popierali Bogdana Wentę, a teraz….? „Panie Prezydencie, nie tak miało być, nie tego oczekiwaliśmy”

– Z coraz większym niepokojem obserwujemy działania ekipy Bogdana Wenty po wyborach – piszą na swoim facebookowym profilu członkowie Stowarzyszenia...

Kultura3 dni temu

Zwolniony dyrektor wytoczy miastu proces? W jego obronie kielczanie podpisują się pod listem otwartym

Zwolniony dyscyplinarnie przez prezydenta Kielc dyrektor Domu Środowisk Twórczych nie wyklucza wytoczenia miastu procesu. Ryszard Pomorski uważa, że argumenty władz...

Samorząd3 dni temu

Socjolog o władzy w Kielcach: „Miastem z tylnego siedzenia zarządza Danuta Papaj”

To nie prezydent Bogdan Wenta, a jego pełnomocniczka Danuta Papaj zarządza Kielcami – sugerowała w wywiadzie dla TVP3 Kielce socjolog Magdalena...

Samorząd3 dni temu

Pełnomocniczka prezydenta w Wodociągach Kieleckich. Została przewodniczącą Rady Nadzorczej

Pełnomocniczka prezydenta Kielc, Danuta Papaj, została przewodniczącą Rady Nadzorczej Wodociągów Kieleckich. Jako reprezentant miasta Kielce zastąpiła Czesława Gruszewskiego, byłego wiceprezydenta...

Policja3 dni temu

Idąc ulicą niszczyli samochody. Spore straty na Osiedlu Świętokrzyskim

6 samochodów uszkodzili na Osiedlu Świętokrzyskim w Kielcach dwaj młodzi wandale. 18-latek i jego o rok starszy kolega urywali lusterka...

Policja3 dni temu

Rozwiercali baki i kradli paliwo. Kielecka policja apeluje o kontakt do poszkodowanych

Kieleccy policjanci apelują o kontakt do osób poszkodowanych przez złodziei paliwa. W tej sprawie zatrzymano już dwóch 19-latków z powiatu...

Policja3 dni temu

DJ zatrzymany przez policję. W klubie nielegalnie odtwarzał muzykę. Miał też przy sobie narkotyki

Policjanci wspólnie z celnikami oraz pracownikami ZPAV, czyli organizacji broniącej praw autorskich twórców, przeprowadzili szeroko zakrojoną kontrolę w jednym z...

Policja3 dni temu

Policjant z Kielc zdobył najwyższy szczyt Ameryki Południowej. By pomóc poważnie chorej Monice

Podkomisarz Łukasz Pabian, naczelnik Wydziału Prewencji Komisariatu Policji IV w Kielcach, zdobył Aconcaguę, czyli najwyższy czyt Ameryki Południowej. Wyprawa, w której...

Policja4 dni temu

Pijany mężczyzna zasnął w autobusie MPK. Okazało się, że był poszukiwany przez sąd

Kieleccy policjanci interweniowali wobec 31-latka, który nietrzeźwy zasnął w autobusie miejskim. Podczas legitymowania mężczyzna podał fałszywe dane. Jak się potem okazało...

Policja4 dni temu

Pościg na kieleckich Dyminach. Za kierownicą Opla siedział pijany 23-latek

Kieleccy policjanci zatrzymali 23-latka, który na ul. Ściegiennego nie zatrzymał się do kontroli drogowej, a następnie zaczął uciekać przez radiowozem.

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Wodociągi Kieleckie promują na bilbordach… kranówkę

Hasło „Pij kielecką kranówkę, bo …dobra!” pojawiło się na bilbordach ustawionych na terenie miasta. To kampania promocyjna Wodociągów Kieleckich związana...

Samorząd5 dni temu

Miejski Urząd Pracy w Kielcach ma nowego dyrektora. Jego nazwisko padało jeszcze zanim ogłoszono konkurs

Artur Kudzia wygrał konkurs na nowego dyrektora Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach. To dotychczasowy wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, wieloletni radny...

Samorząd6 dni temu

Dyscyplinarka dla dyrektora miejskiej instytucji. Ryszard Pomorski zwolniony przez prezydenta

Ryszard Pomorski nie jest już dyrektorem Domu Środowisk Twórczych w Kielcach. Został dyscyplinarnie zwolnionym, w trybie natychmiastowym. 

Drogi i komunikacja6 dni temu

Przejazd przez Rynek będzie całkowicie zakazany? Ostatnie dni by zabrać głos w tej sprawie

Władze Kielc rozważają wprowadzenie całkowitego zakazu przejazdu przez Rynek. Obecnie kierowcom udostępniona jest jego północna część, co umożliwia przejazd z...

Reklama

Trzeba zobaczyć

Reklama

Popularne artykuły