Connect with us

Kultura

Ubyło czytelników, przybyło widzów w teatrach [Raport o kulturze w regionie]

Opublikowano

-

fot. facebook / Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Liczba czytelników w regionie spada. Co ciekawe, chętnie po książki sięgają mieszkańcy wschodnich części województwa, głównie w powiatach sandomierskim i staszowskim, niż na zachodzie regionu. Zwiększyła się za to liczba osób przychodzących do teatrów oraz kin. Znaczny spadek odnotowały natomiast regionalne muzea. Takie dane znalazły się w najnowszym raporcie o świętokrzyskiej kulturze. Zestawienie przygotował Główny Urząd Statystyczny.

Wszystkie przedstawione w raporcie dane dotyczą ubiegłego roku, który porównano z rokiem 2016.

Bibliotek tyle samo, ale czytelników mniej

W 2017 r. na terenie województwa świętokrzyskiego działalność prowadziło 307 placówek biblioteczno–informacyjnych (o 1 placówkę mniej niż w 2016 r.). Wśród nich dominowały biblioteki publiczne (270 placówek).

W porównaniu z 2016 r. zmniejszyła się o 2,7% liczba czytelników bibliotek publicznych. W 2017 r. ich liczba wyniosła 156,4 tys. osób. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowiły osoby w wieku do 15 lat (27,3% ogółu czytelników), a najmniej liczną czytelnicy w wieku 16–19 lat (8,6%)

W porównaniu do 2016 r. biblioteki publiczne zanotowały spadek zarówno liczby udostępnień księgozbioru na miejscu (o 38,5%), jak i wypożyczeń księgozbioru na zewnątrz (o 6,8%). W ciągu 2017 r. przeciętnie jeden czytelnik wypożyczył 20 pozycji księgozbioru (o 1 mniej niż w roku ubiegłym).

Najwięcej – 24 woluminy – wypożyczył czytelnik w powiecie staszowskim, a najmniej – 12 w powiecie włoszczowskimW muzeach spadek

Na terenie województwa świętokrzyskiego w końcu 2017 r. działalność wystawienniczą prowadziły 32 muzea i oddziały muzealne (o 2 placówki mniej niż w 2016 r.). W stolicy województwa – mieście Kielce oraz w powiecie kieleckim zlokalizowanych było łącznie 13 placówek, co oznacza, że w centralnej części regionu znajdowało się ponad 40% wszystkich świętokrzyskich muzeów.

Muzea oraz oddziały muzealne w 2017 r. odwiedziło 647,1 tys. osób (o 9,7% mniej niż w 2016 r.). W zorganizowanych grupach zwiedziło muzea 252,4 tys. osób, a wśród nich większość, bo aż 66,7% stanowiły grupy młodzieży szkolnej. Z ogólnej liczby zwiedzających 27,7% osób skorzystało z bezpłatnych wstępów do muzeów. W 2017 r. z imprez zorganizowanych w ramach „Nocy Muzeów” skorzystało 17,3 tys. osób (o 23,6% mniej niż w 2016 r.), w tym w mieście Kielce – 13,1 tys. osób.

Największym zainteresowaniem cieszyły się muzea w powiecie kieleckim, które odwiedziło 234,5 tys. osób, co stanowiło 36,2% wszystkich zwiedzających świętokrzyskie muzea. Najchętniej odwiedzanymi muzeami były muzea: etnograficzne (132,0 tys. zwiedzających) oraz interdyscyplinarne (86,5 tys. osób). Najmniejszą zaś liczbę zwiedzających w ciągu roku zanotowały muzea regionalne – 8,2 tys. osób. Przeciętnie na jedną placówkę muzealną w województwie świętokrzyskim przypadało 20,2 tys. zwiedzających (w 2016 r. – 21,1 tys.).

Teatrów tyle samo, ale widzów na spektaklach więcej

W 2017 r. w województwie świętokrzyskim działalność sceniczną prowadziły 4 teatry i instytucje muzyczne, które posiadały własny, stały zespół artystyczny. Strukturę teatrów i instytucji muzycznych tworzyły: 2 teatry dramatyczne (w tym 1 teatr lalkowy), teatr muzyczny (operetka) i filharmonia. Wszystkie instytucje zlokalizowane były na terenie miasta Kielce.

W ciągu 2017 r. teatry i instytucje muzyczne wystawiły 1,7 tys. przedstawień i koncertów (o 10,8% więcej niż w 2016 r).

W porównaniu z rokiem poprzednim zwiększyła się również liczba widzów i słuchaczy. W 2017 r. w przedstawieniach (koncertach) wystawionych przez świętokrzyskie instytucje sceniczne uczestniczyło 264,2 tys. widzów i słuchaczy (o 8,1% więcej niż w 2016 r.).

Seansów w kinach mniej, ale widzów więcej

W 2017 r. w świętokrzyskich kinach wyświetlono 48 tys. seansów (o 2,5% mniej niż w roku poprzednim), które obejrzało 1,2 mln widzów (więcej o 9,3%). Z kolei filmy produkcji polskiej zgromadziły 350,0 tys. widzów (więcej o 6,2% niż w 2016 r.), co stanowiło 29,9% ogółu widzów w kinach stałych.

Na terenie województwa świętokrzyskiego, pod względem liczby wyświetlonych seansów i zgromadzonych widzów, wyróżniały się 2 minipleksy (zlokalizowane w mieście Kielce oraz w mieście Starachowice) oraz multipleks (działający w mieście Kielce), które w 2017 r. wyświetliły łącznie 77,5% wszystkich seansów, gromadząc przy tym 70,9% ogółu widzów kin stałych.

Wzrosła przeciętna frekwencja na jednym seansie i wyniosła 24 osoby (22 – w 2016 r.).Znacznie więcej imprez masowych

W 2017 r. w województwie świętokrzyskim odbyło się 250 imprez masowych (prawie 3-krotnie więcej niż w 2016 r.), w których udział wzięło 850,3 tys. osób (w 2016 r. – 185,2 tys.).

Przeciętnie w jednej imprezie masowej wzięło udział 3,4 tys. osób, tj. o 1,2 tys. więcej niż w roku poprzednim. Większość uczestników (82,0%) brała udział w imprezach masowych z płatnym wstępem, a wśród imprez masowych dominowały imprezy zorganizowane na terenie otwartym (54,0% ogółu imprez).

Najwięcej imprez masowych zorganizowano w mieście Kielce (94) oraz powiecie ostrowieckim (73), najmniej w powiatach: opatowskim i skarżyskim (po 1 imprezie), natomiast w powiecie buskim w 2017 r. nie odbyła się żadna impreza masowa.

Do najbardziej popularnych imprez masowych, podobnie jak w 2016 r., należały imprezy o charakterze artystyczno-rozrywkowym.

 

Cały raport dotyczący stanu świętokrzyskiej kultury można pobrać ze strony Głównego Urzędu Statystycznego >LINK<

Źródło informacji: Główny Urząd Statystyczny
Skomentuj artykuł

Kultura

W przyszłym roku ruszy remont Teatru Żeromskiego. Wiemy jak będzie wyglądał

Opublikowano

-

fot. Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

W przyszłym roku ma się rozpocząć modernizacja i rozbudowa Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Dyrektor Teatru przedstawił już przygotowaną przez firmę architektoniczną WXCA z Warszawy koncepcję zmian. (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading

Dzieje się

Miejska instytucja zaprasza na warsztaty szycia biustonoszy

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Instytut Dizajnu w Kielcach organizuje warsztaty szycia biustonoszy. Zajęcia odbędą się w sobotę, 13 października, w Ambasadzie Dizajnu przy ulicy Wesołej. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego konieczne są wcześniejsze zapisy. (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading

Kultura

Stany Zjednoczone… w wyobraźni. Wystawa malarstwa w kieleckim muzeum

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Do 6 listopada w Muzeum Dialogu Kultur można będzie zwiedzać wystawę czasową „Stany Zjednoczone. Grzegorz Drozd”. (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading

Dzieje się

Teatr Mydlanych Baniek wystąpi w Kielcach

Opublikowano

-

fot. teatrbaniek.pl

10 października o godzinie 18.30 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się widowisko skierowane do najmłodszych – „Tajemnica Bańki Szczęścia”. Bajeczny karnawał baniek mydlanych oraz dawkę humoru przedstawi Teatr Mydlanych Baniek. Będzie to interaktywne show w wykonaniu międzynarodowych artystów, które zabierze dzieci w podróż do krainy magii i kolorów. (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading

Dzieje się

„Zobacz jazz” na otwarcie sezonu w Kieleckim Teatrze Tańca

Opublikowano

-

fot. Kielecki Teatr Tańca

Spektakl „Zobacz jazz” będzie można zobaczyć na otwarcie nowego sezonu w Kieleckim Teatrze Tańca.  Całość widowiska tworzyć będą dwie kompozycje choreograficzne – „Hymne of life” stworzony przez Jeana Claude Marignale oraz „Golden ages” – Jeana Charlesa Zambo. W spektaklu wystąpi 25 aktorów Kieleckiego Teatru Tańca.  (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading

Dzieje się

Teatr Komedia zagości w Kielcach. Na scenie znani aktorzy

Opublikowano

-

W czwartek, 27 września w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wystąpią aktorzy warszawskiego Teatru Komedia. Kielecka publiczność obejrzy spektakl „Ostra Jazda” wyreżyserowany na podstawie sztuki Kanadyjczyka Norma Fostera. W rolach głównych wystąpią: Katarzyna Żak, Marta Wierzbicka, Mirosław Baka, Jan Jankowski i Przemysław Sadowski. (więcej…)

Skomentuj artykuł
Continue Reading
Reklama

Najnowsze informacje

Samorząd1 godzinę temu

Prezydent Lubawski nie wprowadzi ani jednego radnego. Totalna porażka jego komitetu

Porozumienie Samorządowe Wojciecha Lubawskiego odniosło porażkę w wyborach do Rady Miasta Kielce. Prezydenckie stowarzyszenie nie wprowadzi ani jednego radnego. Oznacza to,...

Polityka9 godzin temu

Gdyby do urn poszli tylko młodzi wyborcy, w Kielcach wygrałby Liroy. Wyprzedził Wentę i Lubawskiego

Młodzi kielczanie postawili na Liroya. Z sondażu IPSOS zrealizowanego na zlecenie TVP, TVN i Polsatu wynika, że wśród wyborców w...

Samorząd24 godziny temu

Bogdan Wenta wygrywa pierwszą turę. Za dwa tygodnie dogrywka

Bogdan Wenta wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Kielcach.  Według sondażu Ipsos przeprowadzonego dla TVP, TVN i Polsatu – zdobył 35,8%...

Policja1 dzień temu

W komisji wyborczej częstowano alkoholem? Warunkiem miało być oddanie głosu na danego kandydata

Świętokrzyska Policja wyjaśnia incydent do którego miało dość w lokalu wyborczym w Jaworzni w gminie Piekoszów. Z informacji przekazanych przez...

Wiadomości z regionu1 dzień temu

Będzie rekord frekwencji? Wszystko na to wskazuje

Nawet 55,1% – tyle według sondażu IPSOS dla TVP, TVN i Polsatu  może wynieść frekwencja wyborcza w województwie świętokrzyskim. Na...

Drogi i komunikacja1 dzień temu

FlixBus likwiduje bezpośrednie połączenie Kielc z Budapesztem

Po 5 listopada nie będzie już bezpośrednich połączeń autobusowych z Kielc do Budapesztu – stolicy Węgier. Jak ustalili dziennikarze Gazety...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Żołnierze na muralu. Odsłonięto go pod wiaduktem na Żytniej

Pod wiaduktem na skrzyżowaniu ulic Żytniej, Żelaznej, Grunwaldzkiej i Armii Krajowej odsłonięto mural, w którego przygotowanie zaangażowali się instruktorzy z...

Biznes1 dzień temu

Będą rozmawiać o bezpieczeństwie firm w sieci

O zagrożeniach na jakie narażeni są w sieci przedsiębiorcy dyskutować będą uczestnicy spotkania z praktykami pn. „#Zabezpieczsięwsieci” organizowanego przez Kielecki...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Przez ponad dobę woda w zachodniej części Kielc może mieć gorszą jakość

W poniedziałek o godzinie 18 rozpocznie się modernizacja magistrali wodnej w zachodniej części Kielc. Jej celem jest umożliwienie dostaw wody...

Policja1 dzień temu

Seria wypadków w świętokrzyskiem. Są ofiary śmiertelne

Niespokojny weekend w regionie świętokrzyskim. Od piątku doszło do kilku poważnych wypadków. Nie obyło się bez ofiar śmiertelnych. Skomentuj artykuł

Samorząd2 dni temu

Kto wieczorem będzie liczył nasze głosy? Zobacz informator

W całej Polsce pracuje dziś niemal 30 tysięcy obwodowych komisji wyborczych. W ich składach znajduje się łącznie ponad 486 tysięcy...

Wiadomości z regionu2 dni temu

Będą reklamować świętokrzyską kuchnię

Świętokrzyska Kuźnia Smaków jako produkt turystyczny, wsparcie lokalnych producentów oraz promocja regionalnych i tradycyjnych przysmaków – między innymi takie kwestie...

Samorząd3 dni temu

Jak głosować, by nasz głos nie został uznany za nieważny? Zobacz poradnik

21 października odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. Fundacja im. Stefana Batorego przypomina o czym warto pamiętać i co zrobić,...

Samorząd3 dni temu

Wybieramy lokalne władze. Dlaczego warto wziąć udział w głosowaniu?

21 października wybierzemy osoby, które będą nas reprezentowały przez 5 lat. Eksperci wskazują, że wybory samorządowe należą do najważniejszych, bo...

Policja3 dni temu

Oszuści nadal aktywni. Starsza kobieta straciła 12 tysięcy złotych i biżuterię

81-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Seniorka z Ostrowca Świętokrzyskiego kilka dni temu wpuściła do mieszkania dwie obce kobiety. W ten...

Samorząd3 dni temu

Gdzie będziemy głosować? Jest kilka zmian w lokalizacji lokali wyborczych

W niedzielę odbędą się wybory samorządowe. Aby oddać głos w wyborach należy zgłosić się do lokalu swojej obwodowej komisji wyborczej...

Drogi i komunikacja3 dni temu

Nowy pociąg na świętokrzyskich torach. Niebawem z fabryki przyjedzie kolejny

Na świętokrzyskie tory wyjechał skład „Impuls 1”. To pierwszy z dwóch pojazdów, które w tym roku zostały zakupione przez samorząd województwa...

Kultura3 dni temu

W przyszłym roku ruszy remont Teatru Żeromskiego. Wiemy jak będzie wyglądał

W przyszłym roku ma się rozpocząć modernizacja i rozbudowa Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Dyrektor Teatru przedstawił już przygotowaną przez...

Policja3 dni temu

Nocą włamali się do sklepu. Policja ujawniła zapis z monitoringu

Świętokrzyska Policja poszukuje sprawców włamania do sklepu spożywczego w Oblekoniu w gminie Pacanów w powiecie buskim. Chodzi o zdarzenie do...

Policja3 dni temu

W biały dzień zaatakował kobietę. Na środku ulicy uderzył ją w twarz. Grozi mu teraz kara więzienia

Ostrowieccy policjanci zatrzymali 34-latka, który na jednej z ulic w mieście zaatakował 27-letnią kobietę. Mężczyzna uderzył ją w twarz i zażądał...

Drogi i komunikacja4 dni temu

Stowarzyszenie Kieleckie Inwestycje o parkingu nad dworcem: „Totalny brak szacunku do architektury budynku”

Stowarzyszenie Kieleckie Inwestycje krytycznie oceniło zaproponowaną przez Urząd Miasta Kielce koncepcję budowy parkingu nad peronami dworca kolejowego w Kielcach.   – Dużo...

Drogi i komunikacja4 dni temu

Mieszkańcy ulicy Witosa zapowiadają kolejne blokady drogi. To protest przeciwko planom miasta

W środę odbyła się druga już w ostatnich dniach blokada ulicy Witosa w Kielcach. Mieszkańcy protestowali przeciwko zaplanowanej przez władze...

Samorząd4 dni temu

Miecz, dzwonek i energydrink. Prezenty na ostatniej w tej kadencji sesji Rady Miasta

Kieleccy radni spotkali się w czwartek na ostatniej w tej kadencji sesji Rady Miasta. Była to okazja do podsumowania pracy...

Stowarzyszenia i fundacje4 dni temu

Zapytali kandydatów na prezydenta czy wesprą kielecki marsz równości. Odpowiedziało trzech

Tylko trzech kandydatów na urząd prezydenta Kielc odpowiedziało na pytanie jakie skierowali organizatorzy zaplanowanego na przyszły rok kieleckiego marszu równości. ...

Nauka i oświata4 dni temu

Wypłacą studentom medycyny po 2 tys. złotych miesięcznie. Po to, by nie wyjeżdżali z regionu

Dwa tysiące złotych co miesiąc przez cały rok studiów – taką finansową pomoc będą otrzymywać studenci Wydziału Lekarskiego i Nauk...

Reklama

Trzeba zobaczyć

Reklama

Popularne artykuły