Lifestyle
Rośnie popularność Polski wśród zagranicznych turystów

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Polskę rośnie z roku na rok. W 2017 przyjechało ich ponad 18,3 mln i zostawili w naszym kraju blisko 33 mld zł. Rosnącą frekwencją cieszą się m.in. Kraków, Gdańsk czy Wrocław, który urasta do rangi europejskiej stolicy. Coraz większą popularnością, głównie wśród Niemców i Skandynawów, cieszy się też turystyka medyczna i estetyczna.
– Polska do tej pory była szerzej nieznana, nie była postrzegana jako kraj turystyczny. Natomiast teraz znalazła się w sferze zainteresowań turystów z całego świata. Co więcej, sami Polacy docenili swój kraj i zaczynają go poznawać. Mamy góry, morze, jeziora, wydmy, mamy swoją pustynię, wspaniałą historię i cudowne obiekty historyczne. Polska jest jeszcze ciągle nieodkryta – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Krystyna Szczęsny, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie i Katowicach.
Turystów coraz więcej
Według danych przytaczanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ubiegłym roku do Polski przyjechało 18,3 mln zagranicznych turystów (wzrost o 4,1 proc. w stosunku do 2016 roku), najwięcej z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy oraz USA i Rosji. Według statystyk Polskiej Organizacji Turystycznej z roku na rok Polskę odwiedza też coraz więcej turystów z Chin i Izraela.
W zeszłym roku wydatki związane z pobytem zagranicznych turystów w Polsce sięgnęły 8,7 mld dol. (wzrost o 8,8 proc.), czyli ponad 32,6 mld zł (wzrost o 3,5 proc.). Z badań przeprowadzonych przez Polską Organizację Turystyczną wynika, że 96 proc. zagranicznych turystów było zadowolonych z pobytu w Polsce, a 85 proc. planuje odwiedzić ją ponownie.
– Turyści przyjeżdżają do Polski między innymi dlatego, że jest to kraj postkomunistyczny. To ich interesuje. Polska jest krajem medialnym, o którym mówi się, natomiast turyści go nie znają. A to, co nieznane, jest dzisiaj bardzo atrakcyjne. Poszukujemy ciągle nowych, nieznanych miejsc, bo współczesny turysta praktycznie wszędzie już był i zastanawia się, dokąd pojechać, gdzie jeszcze nie był. Właśnie takim miejscem jest Polska. Turyści polubili nasz kraj, szczególnie ci, którzy już tutaj byli. Pierwsi byli turyści biznesowi, którzy przyjeżdżali w celach zawodowych. Oni, poznając Polskę, robili dobrą reklamę –mówi Krystyna Szczęsny.
Duża rola organizacji turystycznych
Ekspertka Wyższej Szkoły Bankowej ocenia, że wiele dobrego dla promocji polskiej turystyki robiła – i nadal robi – Polska Organizacja Turystyczna, która promuje kraj za granicą, prowadzi ośrodki turystyczne w czternastu krajach świata i wydaje foldery dotyczące polskich atrakcji turystycznych w dwunastu językach. POT prowadzi też serwis internetowy Polska.Travel, gdzie zagraniczni turyści mogą zaplanować wycieczkę, uzyskać niezbędne informacje dotyczące zakwaterowania i pobytu. To, jak również promocja Polski na targach turystycznych w Europie i poza nią, składa się na pozytywny wizerunek kraju jako destynacji turystycznej.
– Polska znana jest z tego, że ma bogatą historię, dlatego turyści chcą przyjeżdżać i ją poznawać. Wiedzą, że mamy ciągle nieskażone, dziewicze tereny, które dzisiaj są w cenie. Polska jest również bardzo gościnna, turyści postrzegają ją jako kraj bezpieczny, przyjazny, z uprzejmymi ludźmi. To wszystko wpływa na jej pozytywny wizerunek i na fakt, że zmienia się stereotyp związany z naszym krajem. Polska jest odwiedzana również dlatego, że ma mnóstwo wspaniałych obiektów – przepięknie odrestaurowane zamki i pałace, ze specyficzną atmosferą, przygotowane na przyjęcie turystów. Każde miejsce – od Tatr, Pienin i Bałtyku, aż po miasta – ma swój urok – mówi Krystyna Szczęsny.
Kraków liderem
Najpopularniejszym polskim miastem wśród zagranicznych turystów z zagranicy jest Kraków, w ubiegłym roku odwiedzony przez 12,9 mln osób (o 400 tys. więcej rok do roku). Rosnącą frekwencją cieszą się także m.in. Tatry, Świętokrzyskie, Poznań czy Wrocław.
– Na pewno najbardziej znane i kojarzone z Polską są główne miasta jak Warszawa czy Kraków. Natomiast na szczególną uwagę dzisiaj z pewnością zasługuje Wrocław, który jest wielką konkurencją dla takich metropolii jak Mediolan, Londyn, Paryż, a nawet Barcelona i Ateny. Dziś w Europie mówi się, że we Wrocławiu trzeba bywać – mówi Krystyna Szczęsny.
Drugim miastem, które zyskuje popularność, jest Gdańsk.
– To miasto postawiło na promocję poza głównym sezonem turystycznym i ma świetne oferty, uszyte na miarę każdego turysty. Gdańsk promuje się jako „miasto wolności”, które ma jednoczyć ludzi z różnych zakątków świata, różnych narodowości, władających różnymi językami, reprezentujących różne religie i kulturę. Myślę, że dzięki temu Gdańsk wygrywa, ciesząc się zainteresowaniem wśród turystów ze Skandynawii, Niemiec i innych części świata – podkreśla Krystyna Szczęsny.
Turystyka zdrowotna i medyczna
Ekspertka Wyższej Szkoły Bankowej zwraca uwagę na to, że coraz popularniejsza w Polsce staje się również turystyka zdrowotna i medyczna. Zwłaszcza turyści z Niemiec i Skandynawii chętnie przyjeżdżają do Polski, żeby poddać się operacji plastycznej bądź skorzystać z usług stomatologicznych ze względu na relatywnie niską cenę i wysoką jakość.
– Ludzie kładą dziś bardzo duży nacisk na swoje zdrowie i dobrą kondycję. W związku z tym do Polski przyjeżdżają turyści – głównie z Niemiec, ale nie tylko, którzy chcą skorzystać z polskich uzdrowisk, usług wellness i SPA. Z turystyką zdrowotną wiąże się też turystyka medyczna, która przez turystów z Niemiec, Anglii, Skandynawii czy nawet z USA i Włoch jest postrzegana jako usługi na bardzo wysokim poziomie. Oni przyjeżdżają do nas, aby dokonać operacji plastycznych czy skorzystać z usług stomatologicznych, a przy okazji poznają nasz kraj – mówi Krystyna Szczęsny.
Źródło: Newseria

Lifestyle
Co robimy, gdy dopada nas kaszel? Zdaniem ekspertów niestety lekceważymy problem

Potrafi spędzić sen z powiek, nie pozwala normalnie funkcjonować i bywa męczący. Choć kaszel potrafi uprzykrzyć życie, to tylko 39% z nas ogranicza swoje plany, gdy się pojawi. Jednocześnie, ponad połowa badanych reaguje na niego od razu, aby zapobiec dalszemu rozwojowi dolegliwości. Co zatem robimy, kiedy dopada nas kaszel? (więcej…)
Lifestyle
Święta przy rodzinnym stole. A potem… jedna trzecia jedzenia trafia do kosza

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się przede wszystkim z rodzinnymi spotkaniami przy stole. Dlatego poprzedza je prawdziwe zakupowe szaleństwo. Jak się okazuje, często osoby, które zapełniają sklepowe wózki różnymi produktami, nie zastanawiają się, czy rzeczywiście będą w stanie spożyć taką ilość jedzenia. (więcej…)
Lifestyle
Coraz więcej osób wykupuje dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne

Już ponad 2,4 mln osób posiada dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Liczba ubezpieczonych wzrosła w ciągu roku aż o 20 procent – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Liczba ta prawdopodobnie będzie dalej rosła, a zakres polis będziesz coraz szerszy. (więcej…)
Lifestyle
Jemy więcej warzyw? Eksperci mówią o nowym trendzie konsumenckim

Już blisko 60% Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa na rzecz roślinnych alternatyw. Ten światowy trend potwierdza także najnowszy raport GUS „Polska w liczbach 2018”, którego wyniki dowodzą, że miesięcznie zjadamy niemalże 12 kg warzyw i owoców. (więcej…)
Lifestyle
31% Polaków płaci rachunki po terminie. Główny powód? Zapominalstwo

Zalegam z opłacaniem rachunków, bo o nich nie pamiętam – tak najczęściej tłumaczą swoje zaległości w opłatach Polacy. Jeśliby wierzyć tym deklaracjom, to najmniejsze problemy z pamięcią mają… osoby powyżej 60. roku życia. Takie wnioski płyną z raportu Krajowego Rejestru Długów BIG „Portfel statystycznego Polaka”. (więcej…)
Lifestyle
Czas przygotować okna na nadchodzącą zimę

Intensywne burze, porywisty wiatr, chłodne poranki i duże dobowe różnice temperatur to pierwszy sprawdzian stanu naszych okien przed nadchodzącą zimą. Pomimo ich zamknięcia, nad ranem budzi Cię zimny powiew, a po deszczu wewnątrz mieszkania znajdujesz ślady wilgoci? To pierwsze oznaki, że czas działać. (więcej…)
-
Stowarzyszenia i fundacje2 tygodnie temu
26-latka ze świętokrzyskiego zmaga się z rzadkim nowotworem. Rusza akcja pomocy
-
Policja1 tydzień temu
Strzały w centrum Kielc. Ktoś wyciągnął broń w restauracji na ul. Sienkiewicza
-
Policja2 tygodnie temu
Nietypowa akcja kieleckiej policji. W autobusie MPK… pasażer w piżamie i z wkutym wenflonem
-
Samorząd2 tygodnie temu
Dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego zwolniony z pracy. To decyzja władz miasta
-
Polityka1 tydzień temu
Wojciech Lubawski ma nową pracę. Będzie zarabiał dwa razy więcej niż gdy był prezydentem
-
Drogi i komunikacja6 dni temu
Jest przetarg na nowe ścieżki rowerowe w Kielcach. Rowerzyści wytykają serię błędów
-
Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu
Supermarket „Piotr i Paweł” wyprowadza się z Galerii Korona
-
Samorząd3 dni temu
Socjolog o władzy w Kielcach: „Miastem z tylnego siedzenia zarządza Danuta Papaj”