Connect with us

Lifestyle

E-dowód: rewolucja czy falstart? Jak z niego korzystać?

Opublikowano

-

Od marca 2019 roku osoby składające wniosek o dowód osobisty otrzymują elektroniczny dowód osobisty. Zapowiadana od dawna rewolucja dotknęła już ponad milion Polaków. Jak działa e-dowód i czy rzeczywiście daje tak wiele możliwości? Sprawdźmy!

E-dowody – czym różnią się od tradycyjnych?

Od marca tego roku Polacy mają możliwość wnioskowania o elektroniczne dowody osobiste. Z pozoru nie różnią się one w żaden sposób od tych tradycyjnych. Jednak zostały wyposażone w specjalny chip, który umożliwia odczyt wszystkich danych przez przyłożenie dokumentu do czytnika. Dodatkowo na pierwszej stronie dowodu, gdzie znajduje się zdjęcie właściciela, został wprowadzony numer CAN. Dzięki niemu zyskujemy zabezpieczenie przed kradzieżą danych osobowych. Aby skorzystać z możliwości oferowanych przez e-dowód, konieczne będzie potwierdzenie numeru CAN. Ponadto został on również zaszyfrowany w kodzie kreskowym na odwrocie, dzięki któremu odczyt z danych z dokumentu będzie niemożliwy przez osoby nieuprawnione.

Kto korzysta z e-dowodu?

Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji dowód elektroniczny miało otrzymać 1-1,5 miliona Polaków. Jednak pięć miesięcy po wprowadzeniu możliwości wnioskowania o taki dokument korzysta z niego już ponad milion osób! Bez wątpienia liczba ta wzrośnie do końca roku, a co za tym idzie ta szacowana przez Ministerstwo Cyfryzacji zostanie prawdopodobnie przekroczona. Najwięcej posiadaczy elektronicznego dowodu osobistego odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie posługuje się nim już 166 900 mieszkańców. Na drugim miejscu uplasował się Śląsk z wynikiem 135 000 e-dowodów. Na ostatnim miejscu w czołówce znajdziemy województwo małopolskie, w którym 108 500 osób posiada dokument wyposażony w specjalny chip.

Jednak okazuje się, że posiadanie nowego dowodu osobistego nie chodzi w parze z korzystaniem z jego funkcji. Okazuje się, że większość posiadaczy nadal nie aktywowała warstwy elektronicznej. Według danych najwięcej osób korzystających z funkcji e-dokumentu znajdziemy w województwie łódzkim, choć jest to około 42% posiadaczy. Można zadawać sobie pytanie, w czym tkwi problem? Czy Polacy nie zostali wystarczająco poinformowani o możliwościach dowodu z warstwą elektroniczną, a może problem leży po stronie technicznej?

Co zyskujemy, korzystając z e-dowodu?

Na początku zajmijmy się doprecyzowaniem korzyści, jakie można zyskać dzięki aktywacji e-dowodu. Po pierwsze otrzymujemy swój profil osobisty, który umożliwia logowanie się do serwisów administracji publicznej. Dzięki temu składanie wniosków przez internet nie będzie problemem. Po drugie zyskujemy podpis osobisty. Ma on taką samą moc jak ten złożony własnoręcznie, a co za tym idzie daje możliwość podpisywania dokumentów urzędowych przez internet. Jednak aby móc z niego skorzystać, należy uwzględnić taką wolę już podczas składania wniosku. Po trzecie – i dla niektórych najważniejsze – e-dowód pozwoli na szybsze przejście przez odprawę na lotnisku, ponieważ posiada wbudowaną aplikację ICAO oraz zdjęcie biometryczne umożliwiające szybką identyfikację.

Po czwarte na e-dowodzie znajdzie się również miejsca przeznaczone na podpis kwalifikowany, czyli podpis elektroniczny dowolnego dostawcy znajdującego się w rejestrze podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne. Istnieje również możliwość potwierdzenia obecności w danym miejscu i czasie poprzez wbudowany certyfikat obecności. Brzmi atrakcyjnie. Dlaczego więc nie korzystamy z tych możliwości? Przejdźmy do wymagań technicznych.

Co będzie potrzebne do skorzystania z e-dowodu?

W zależności od tego, z której funkcjonalności dowodu osobistego będziemy chcieli korzystać, wymagania mogą się różnić. Jednak pierwsze, co należy zrobić, to ustalenie kodów PIN. Dzięki temu zyskamy możliwość korzystania z certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia oraz podpisu osobistego. Pierwszy z kodów powinien składać się z czterech cyfr, natomiast drugi z sześciu. Podkreślamy, że nie można podawać ich osobom trzecim oraz korzystać wyłącznie w przeznaczonym dla nich celu. Ustalenie haseł jest możliwe już w dniu odbioru dokumentu w urzędzie gminy. Można to również zrobić, udając się później do dowolnego urzędu gminy. Co z pozostałymi możliwościami? Tutaj pojawia się problem.

Aby móc skorzystać z takich możliwości, jak logowanie do serwisów administracji publicznej, niezbędne jest posiadanie specjalnego urządzenia zgodnego ze specyfikacją udostępnioną na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Dodatkowo niezbędne będzie zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania, które umożliwi odczytanie informacji zawartych w warstwie elektronicznej. W tym celu może posłużyć czytnik kart z pinpadem lub bez pinpadu (w zaufanym środowisku). Koszt takiego urządzenia wraz z oprogramowaniem zależy od wydawcy oraz tego, czy jest wyposażony w pinpad. Wersja bez klawiatury to koszt od 250 zł. Natomiast bardziej zaawansowane urządzenia mogą wiązać się z opłatą sięgającą nawet 1000 zł! Jednak w niektórych przypadkach z pewnością taka inwestycja będzie się opłacać.

Jak  zalogować się do serwisów przy użyciu e-dowodu?

Kiedy spełniliśmy już wszystkie wymagania techniczne, możemy zalogować się do wybranego serwisu. W tym celu należy położyć e-dowód na czytniku. Następnie oprogramowanie poprosi nas o wpisanie numeru CAN, które znajdziemy na awersie dowodu osobistego. Ponadto dodatkową ochronę przed kradzieżą danych będzie wpisanie w przeglądarce lub na pinpadzie ustalonego wcześniej w urzędzie gminu kodu PIN. Proste? Największą przeszkodą wydaje się brak wiedzy na temat możliwości e-dowodu lub koszt związany z wymaganiami technicznymi.

Artykuł został opracowany przez specjalistów z pozyczkowy-portal.pl.

Advertisement

Lifestyle

Z wizytą w SPA – 5 zabiegów, które warto wykonać

Opublikowano

-

Każdy z nas zasługuje na chwile relaksu i przyjemności. Najlepiej, jeśli łączy się to z okazją do zadbania o urodę. Nic zatem dziwnego, że hotele SPA wciąż cieszą się ogromną popularnością. Warto wybrać się tam choćby na krótki pobyt by odpocząć, naładować baterie i dać wytchnienie ciału. Takie ośrodki oferują szeroką gamę zabiegów. Przedstawiamy kilka z najciekawszych opcji. (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

Dlaczego rolnicy są zadłużeni?

Opublikowano

-

Zadłużenie rolników, leśników i rybaków wynosi 484 mln złotych. Tak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Z danych tych wynika także, że 84 procent z tej kwoty przypada na samych rolników. Największa liczba zadłużonych rolników mieszka na Mazowszu. Średnia kwota zobowiązania, która przypada na jednego dłużnika to ponad 52 tysiące złotych. Statystyczny rolnik zalega ze spłatą czterech rat. (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

Żyj bardziej eko

Opublikowano

-

Zniszczyliśmy ziemię. Robiliśmy to małymi krokami od pokoleń, nie zastanawialiśmy się nad skutkami naszych działań i podejmowanych decyzji. Efekty widać już dziś, a w kolejnych latach będą dla każdego z nas jeszcze bardziej dotkliwe. Zmierzamy do katastrofy i jeśli się nie zatrzymamy, kiepsko na tym wyjdziemy. Dziś podrzucamy kilka prostych, całkiem przyjemnych i nie wymagających wcale wiele zachodu zmian, które każdy z nas może wprowadzić w swoje codzienne życie, czyniąc je bardziej eko. (więcej…)

Continue Reading

Artykuł sponsorowany

Dlaczego regularne badanie słuchu jest ważne?

Opublikowano

-

Słuch jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów. Dlaczego więc tak często zapominamy o tym, aby wykonywać regularne badania w tym zakresie? (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

Eksperci ostrzegają przed oszustami. Oferta pracy sezonowej może być fikcją

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych wciąż jest wysokie, a w okresie letnim rośnie liczba osób poszukujących pracy sezonowej. Pracodawcy publikują ogłoszenia dla kelnerów i hostess, opiekunek do dzieci, pracowników call center czy ekipy obsługi imprez masowych. Wzrost natężenia ruchu na rynku pracy tymczasowej daje nowe możliwości oszustom, polującym na dane osobowe swoich ofiar. Eksperci ChronPESEL.pl wskazują najbardziej popularne metody oszustwa oraz podają sposoby zapobieganiu podpisywania fikcyjnych umów o pracę. (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

Ogród – najlepsza walka ze stresem

Opublikowano

-

fot. Informacja prasowa

Ciężko jest nadążyć za dzisiejszym światem, jego wymaganiami, które przecież sami na siebie narzucamy, prowadząc zwariowany tryb życia. Nakłada to na nasze barki sporą dawkę stresu, co często przeradza się w wypalenie zawodowe czy nawet depresję. Jak z tym walczyć? (więcej…)

Continue Reading
Reklama

Najnowsze informacje

Dzieje się6 godzin temu

Przed nami imprezowy weekend na Kadzielni. W sobotę Gala Kabaretowa, w niedzielę Przebój Lata

W najbliższy weekend na kieleckiej Kadzielni odbędzie się festiwal Magiczne Zakończenie Wakacji. W sobotę w amfiteatrze odbędzie się Świętokrzyska Gala...

Policja7 godzin temu

Wandale zniszczyli cmentarz. 14 krzyży połamanych, na nagrobkach są ślady po obuwiu

Policja poszukuje sprawców zniszczenia 14 nagrobków na cmentarzu w Odrowążu w powiecie koneckim.  Z ustaleń śledczych wynika, że był to...

Policja11 godzin temu

Policja i rodzina szukają 20-latka. Wyszedł z domu i od kilku dni nie dał znaku życia

Policja oraz rodzina poszukują zaginionego mieszkańca Starachowic. 20-letni Emil Fijołek w dniu 19 sierpnia w nocy wyszedł z domu i do...

Policja12 godzin temu

Starszy mężczyzna wyszedł z domu i słuch o nim zaginął. Widziałeś go? Zadzwoń na policję

Świętokrzyscy policjanci poszukują zaginionego mieszkańca Starachowic. Edward Łabudzki (86 lat)  w dniu 20 sierpnia około godz. 13 wyszedł z domu i...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Zamiast miejsca parkingowego będzie mini strefa dla pieszych. Zobacz gdzie powstanie pierwszy w Kielcach parklet

W Kielcach powstanie pierwszy w mieście parklet. To mini strefa dla pieszych o wielkości zbliżonej do samochodu osobowego, która ma...

Drogi i komunikacja1 dzień temu

Będzie więcej pociągów z Kielc do Warszawy. PKP zapowiada zmiany od września

PKP Intercity zapowiada przywrócenie części zlikwidowanych w grudniu ubiegłego roku połączeń między Kielcami a Warszawą. Z ośmiu bezpośrednich pociągów zostały...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Salon sportowy 4F wprowadza się do Galerii Korona

Do Galerii Korona wprowadza się marka 4F. Sklep znany jest już kielczanom z Galerii Echo oraz Pasażu Świętokrzyskiego. Oferuje odzież, obuwie...

Dzieje się1 dzień temu

„Moc Solidarności” w kieleckim Parku Miejskim. KOD zaprasza na koncert pod hasłem „Gramy dla demokracji”

Koncert z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, otwierających drogę do odbudowy demokracji w wolnej Polsce, odbędzie się w piątek...

Policja1 dzień temu

Nocne włamanie do sklepu na osiedlu KSM. Łupem złodzieja padło… 16 puszek piwa

Policjanci zatrzymali 16-letniego mieszkańca Kielc, który włamał się do jednego ze sklepów na osiedlu KSM. Jego łupem padło 16 puszek...

Policja1 dzień temu

Awantura w autobusie odwożącym gości z wesela. Okazało się, że jeden z mężczyzn był poszukiwany

Niezbyt przyjemnie zakończył się udział w weselnej imprezie dla 37-letniego kielczanina. Mężczyzna w niedzielny poranek z przyjęcia autokarem. W trakcie jazdy...

Policja1 dzień temu

Policyjna akcja na osiedlu Świętokrzyskim. Zatrzymany został mężczyzna poszukiwany dwoma listami gończymi

Kieleccy kryminalni zatrzymali na Osiedlu Świętokrzyskim poszukiwanego przez wymiar sprawiedliwości 36-latka. Pochodzący z gminy Mniów mężczyzna w przeszłości usłyszał wyroki...

Straż pożarna2 dni temu

Zbierają pieniądze dla rodzin strażaków. Jeden z ratowników zmarł, drugi poważnie ucierpiał podczas gaszenia pożaru

Trwa zbiórka pieniędzy dla rodziny zmarłego strażaka z Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Jachowej oraz poszkodowanego ratownika z OSP w...

Dzieje się2 dni temu

Międzynarodowe zawody pojazdów kosmicznych już nie niespełna miesiąc. Do Kielc przyjadą zespoły z 40 krajów

Prawie 400 osób z 15 krajów weźmie udział w European Rover Challenge, czyli Europejskich Zawodach Łazików Marsjańskich. Impreza odbędzie się...

Sport2 dni temu

Za nami pierwsza odsłona Festiwalu Sportów Plażowych. Takiej imprezy na kieleckim Rynku jeszcze nie było

Za nami pierwszy weekend Festiwalu Sportów Plażowych na kieleckim Rynku. W sobotę i niedzielę odbył się tam Ogólnopolski Turniej w...

Policja2 dni temu

Napad na cmentarzu. Kobietę zaatakowało czterech nastolatków

Policjanci z Pińczowa rozpracowali szajkę młodocianych przestępców, których podejrzewają o udział w kradzieży na terenie cmentarza w Kijach. Do chwili...

Policja2 dni temu

Policyjny pościg w podkieleckim Sukowie. Żaden z zatrzymanych nie chce się przyznać do kierowania samochodem

Świętokrzyscy policjanci po pościgu zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy uciekali fiatem seicento i nie zatrzymali się do kontroli drogowej. Żaden z...

Policja2 dni temu

20 wypadków, 2 osoby nie żyją. Policja podsumowała długi weekend na świętokrzyskich drogach

Świętokrzyska Policja podsumowała długi weekend na trasach regionu.  Od 14 sierpnia do północy 18 sierpnia na drogach województwa służbę pełniło...

Samorząd4 dni temu

Ostatnie dni na zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego. Można poprosić urzędników o pomoc

Jeszcze do najbliższego czwartku (22 sierpnia) przyjmowane będą wnioski w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego.  Doświadczenie poprzednich lat pokazuje, że najwięcej...

Dzieje się4 dni temu

Zwyciężczyni ubiegłorocznej Eurowizji wystąpi w Kielcach. Koncert już za kilka dni

Netta, izraelska piosenkarka i gitarzystka, zwyciężczyni ubiegłorocznej Eurowizji, będzie jedną z gwiazd imprezy Przebój Lata RMF FM i Polsatu, która...

Drogi i komunikacja5 dni temu

ZTM apeluje o wcześniejsze kupowanie biletów okresowych. We wrześniu mogą być kolejki

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach zaapelował o wcześniejszy zakup biletów okresowych. We wrześniu w punktach sprzedaży mogą tworzyć się kolejki,...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Poważne konsekwencje wypadków w rolnictwie. Lekarze ze szpitala na Czarnowie apelują o rozwagę

W czasie żniw i przed jesiennymi zbiorami ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach uczulają i zwracają uwagę na zachowanie...

Dzieje się5 dni temu

Na Rynku rozpoczyna się Festiwal Sportów Plażowych. Publikujemy program imprezy

Od 17 sierpnia do 1 września na kieleckim Rynku trwać będzie Festiwal Sportów Plażowych. Mieszkańcy miasta będą mogli oglądać, na...

Media5 dni temu

Jest skarga do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Poszło o festiwal disco-polo w Kielcach

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie musiała przeanalizować treści, jakie padły podczas zorganizowanego na kieleckiej Kadzielni Festiwalu Muzyki Tanecznej. O...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Budowa strefy relaksu już rozpoczęta. W Dolinie Silnicy będzie nowe miejsce do odpoczynku

W Dolinie Silnicy, między ulicą Jesionową i Al. IX Wieków, rozpoczęła się budowa strefy relaksu. Miejsce ma być gotowe jeszcze...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Przy ul. Pileckiego powstała farma fotowoltaiczna. Dzięki niej MPEC mniej zapłaci za prąd

U zbiegu ulic Pileckiego i Hauke-Bosaka została uruchomiona farma fotowoltaiczna. Panele będą wytwarzały energię w oparciu o promienie społeczne na...

Reklama

Trzeba zobaczyć

Reklama

Popularne artykuły