Connect with us

Lifestyle

E-dowód: rewolucja czy falstart? Jak z niego korzystać?

Opublikowano

-

Od marca 2019 roku osoby składające wniosek o dowód osobisty otrzymują elektroniczny dowód osobisty. Zapowiadana od dawna rewolucja dotknęła już ponad milion Polaków. Jak działa e-dowód i czy rzeczywiście daje tak wiele możliwości? Sprawdźmy!

E-dowody – czym różnią się od tradycyjnych?

Od marca tego roku Polacy mają możliwość wnioskowania o elektroniczne dowody osobiste. Z pozoru nie różnią się one w żaden sposób od tych tradycyjnych. Jednak zostały wyposażone w specjalny chip, który umożliwia odczyt wszystkich danych przez przyłożenie dokumentu do czytnika. Dodatkowo na pierwszej stronie dowodu, gdzie znajduje się zdjęcie właściciela, został wprowadzony numer CAN. Dzięki niemu zyskujemy zabezpieczenie przed kradzieżą danych osobowych. Aby skorzystać z możliwości oferowanych przez e-dowód, konieczne będzie potwierdzenie numeru CAN. Ponadto został on również zaszyfrowany w kodzie kreskowym na odwrocie, dzięki któremu odczyt z danych z dokumentu będzie niemożliwy przez osoby nieuprawnione.

Kto korzysta z e-dowodu?

Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji dowód elektroniczny miało otrzymać 1-1,5 miliona Polaków. Jednak pięć miesięcy po wprowadzeniu możliwości wnioskowania o taki dokument korzysta z niego już ponad milion osób! Bez wątpienia liczba ta wzrośnie do końca roku, a co za tym idzie ta szacowana przez Ministerstwo Cyfryzacji zostanie prawdopodobnie przekroczona. Najwięcej posiadaczy elektronicznego dowodu osobistego odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie posługuje się nim już 166 900 mieszkańców. Na drugim miejscu uplasował się Śląsk z wynikiem 135 000 e-dowodów. Na ostatnim miejscu w czołówce znajdziemy województwo małopolskie, w którym 108 500 osób posiada dokument wyposażony w specjalny chip.

Jednak okazuje się, że posiadanie nowego dowodu osobistego nie chodzi w parze z korzystaniem z jego funkcji. Okazuje się, że większość posiadaczy nadal nie aktywowała warstwy elektronicznej. Według danych najwięcej osób korzystających z funkcji e-dokumentu znajdziemy w województwie łódzkim, choć jest to około 42% posiadaczy. Można zadawać sobie pytanie, w czym tkwi problem? Czy Polacy nie zostali wystarczająco poinformowani o możliwościach dowodu z warstwą elektroniczną, a może problem leży po stronie technicznej?

Co zyskujemy, korzystając z e-dowodu?

Na początku zajmijmy się doprecyzowaniem korzyści, jakie można zyskać dzięki aktywacji e-dowodu. Po pierwsze otrzymujemy swój profil osobisty, który umożliwia logowanie się do serwisów administracji publicznej. Dzięki temu składanie wniosków przez internet nie będzie problemem. Po drugie zyskujemy podpis osobisty. Ma on taką samą moc jak ten złożony własnoręcznie, a co za tym idzie daje możliwość podpisywania dokumentów urzędowych przez internet. Jednak aby móc z niego skorzystać, należy uwzględnić taką wolę już podczas składania wniosku. Po trzecie – i dla niektórych najważniejsze – e-dowód pozwoli na szybsze przejście przez odprawę na lotnisku, ponieważ posiada wbudowaną aplikację ICAO oraz zdjęcie biometryczne umożliwiające szybką identyfikację.

Po czwarte na e-dowodzie znajdzie się również miejsca przeznaczone na podpis kwalifikowany, czyli podpis elektroniczny dowolnego dostawcy znajdującego się w rejestrze podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne. Istnieje również możliwość potwierdzenia obecności w danym miejscu i czasie poprzez wbudowany certyfikat obecności. Brzmi atrakcyjnie. Dlaczego więc nie korzystamy z tych możliwości? Przejdźmy do wymagań technicznych.

Co będzie potrzebne do skorzystania z e-dowodu?

W zależności od tego, z której funkcjonalności dowodu osobistego będziemy chcieli korzystać, wymagania mogą się różnić. Jednak pierwsze, co należy zrobić, to ustalenie kodów PIN. Dzięki temu zyskamy możliwość korzystania z certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia oraz podpisu osobistego. Pierwszy z kodów powinien składać się z czterech cyfr, natomiast drugi z sześciu. Podkreślamy, że nie można podawać ich osobom trzecim oraz korzystać wyłącznie w przeznaczonym dla nich celu. Ustalenie haseł jest możliwe już w dniu odbioru dokumentu w urzędzie gminy. Można to również zrobić, udając się później do dowolnego urzędu gminy. Co z pozostałymi możliwościami? Tutaj pojawia się problem.

Aby móc skorzystać z takich możliwości, jak logowanie do serwisów administracji publicznej, niezbędne jest posiadanie specjalnego urządzenia zgodnego ze specyfikacją udostępnioną na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Dodatkowo niezbędne będzie zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania, które umożliwi odczytanie informacji zawartych w warstwie elektronicznej. W tym celu może posłużyć czytnik kart z pinpadem lub bez pinpadu (w zaufanym środowisku). Koszt takiego urządzenia wraz z oprogramowaniem zależy od wydawcy oraz tego, czy jest wyposażony w pinpad. Wersja bez klawiatury to koszt od 250 zł. Natomiast bardziej zaawansowane urządzenia mogą wiązać się z opłatą sięgającą nawet 1000 zł! Jednak w niektórych przypadkach z pewnością taka inwestycja będzie się opłacać.

Jak  zalogować się do serwisów przy użyciu e-dowodu?

Kiedy spełniliśmy już wszystkie wymagania techniczne, możemy zalogować się do wybranego serwisu. W tym celu należy położyć e-dowód na czytniku. Następnie oprogramowanie poprosi nas o wpisanie numeru CAN, które znajdziemy na awersie dowodu osobistego. Ponadto dodatkową ochronę przed kradzieżą danych będzie wpisanie w przeglądarce lub na pinpadzie ustalonego wcześniej w urzędzie gminu kodu PIN. Proste? Największą przeszkodą wydaje się brak wiedzy na temat możliwości e-dowodu lub koszt związany z wymaganiami technicznymi.

Artykuł został opracowany przez specjalistów z pozyczkowy-portal.pl.

Advertisement

Lifestyle

Zatrudnienie pracownika – o czym pamiętać

Opublikowano

-

Zatrudnienie pracownika wiąże się nie tylko z koniecznością przygotowania i przeprowadzenia procesu rekrutacji czy szkoleń wdrażających. Pracodawca zobowiązany jest również do uregulowania zobowiązań względem instytucji państwowych takich jak np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak w świetle przepisów prawa wygląda zatrudnienie pracownika? O czym musi pamiętać przedsiębiorca, zatrudniając nową osobę i podpisując z nią umowę o pracę? (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

Czy wiemy, co jemy?

Opublikowano

-

W powszechnej opinii własny ogród jest najlepszym źródłem zdrowych warzyw. Może okazać się jednak, że stężenie szkodliwych substancji w pomidorze z przydomowego ogródka będzie wyższe, niż w tym ze sklepowej półki. Wynika to głównie z nieumiejętnego stosowania preparatów dostępnych w powszechnej sprzedaży. Nawozy, środki ochrony roślin i cudowne odżywki. Podawane niezgodne ze wskazówkami producentów, bądź stosowane bez szczególnej potrzeby, mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

Choroby, które mogą dotknąć Twoje rośliny

Opublikowano

-

Patogeny, drobnoustroje, wirusy są w stanie zaszkodzić niemal każdemu organizmowi na świecie, co oznacza, że różnorakie choroby mogą dotknąć Twoje rośliny w domowych ogródku. Jaka jest charakterystyka najpopularniejszych chorób roślin oraz jak sobie z nimi radzić? (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

Polki wstydzą się rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu. Dlaczego rozmowa z córką jest tak ważna?

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Choć wydawałoby się, że potrafimy już rozmawiać na każdy temat, kwestia miesiączki wciąż wywołuje w kobietach poczucie wstydu i zakłopotania. Eksperci kampanii „Porozmawiajmy Mamo” przypominają, że edukacja na temat dojrzewania i zmian zachodzących w ciele i psychice w trakcie dojrzewania, może mieć bardzo duży wpływ na funkcjonowanie w dorosłym życiu. (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

Panele fotowoltaiczne – czy warto się na nie zdecydować?

Opublikowano

-

W ostatnim czasie bardzo dużo się mówi o panelach fotowoltaicznych. Są one reklamowane w mediach społecznościowych i w Internecie, a w ostatnim czasie szum w okół nich podsyciły specjalne dofinansowania od premiera. Dlatego wielu osób zastanawia się czy naprawdę są one aż tak korzystne i czy warto się na nie decydować. Jaka jest prawda? Czy w każdym wypadku panele fotowoltaiczne są korzystne? (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

Co robić, aby przyciągnąć do siebie płeć przeciwną?

Opublikowano

-

Nie od dziś wiadomo, że relacje damsko-męskie bywają bardzo skomplikowane. Nie mniej jednak większości z nas bardzo zależy na tym, aby przyciągnąć do siebie płeć przeciwną. Zdobycie czyjegoś zainteresowania oraz utrzymanie go, nie jest jednak zadaniem łatwym. Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse na rozbudzenie zainteresowania u płci przeciwnej, powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad. (więcej…)

Continue Reading
Reklama

Najnowsze informacje

Wiadomości z Kielc1 godzinę temu

Poradnia transplantacyjna w Kielcach działa od roku. Teraz ma pod opieką 35 osób

35 pacjentów jest aktualnie objętych opieką w Poradni Transplantacyjnej, która od roku działa w Przychodni Przyszpitalnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w...

Wiadomości z regionu2 godziny temu

Zespół Rowerowy ma zająć się planowaniem nowych tras w regionie

Samorząd województwa świętokrzyskiego powołał Zespół Rowerowy, który ma się zająć opracowaniem koncepcji rozwoju i budowy dróg rowerowych w regionie.  W...

Wiadomości z Kielc3 godziny temu

Wielkie koło na Rynku już otwarte. Wiemy ile zapłacicie za przejażdżkę

Wielkie koło widokowe, jedna z atrakcji jarmarku świątecznego na Rynku, jest już otwarte. W niedzielę tuż przed południem, zaraz po...

Nauka i oświata15 godzin temu

Kielecka szkoła utworzyła ośrodek szkolenia bilardowego. W planach klasa sportowa o profilu bilardowym

W Szkole Podstawowej nr 1 na kieleckim Bocianku powstał ośrodek szkolenia bilardowego. Uczniowie tej szkoły będą poznawać zasady gry w...

Drogi i komunikacja15 godzin temu

Szybkie tempo prac na budowie nowej drogi w Kielcach. Wiadukt nad torami prawie gotowy

Prawdopodobnie przed końcem kwietnia przyszłego roku do użytku zostanie oddana nowa droga, która połączy Olszewskiego ze skrzyżowaniem Witosa i Zagnańskiej....

Kultura22 godziny temu

W Kielcach stanie 30 budek z darmowymi książkami. Inauguracja akcji w poniedziałek

W 30 miejscach w Kielcach ustawione będą budki z darmowymi książkami. Akcja ma promować ideę czytelnictwa w mieście. Mieszkańcy bezpłatnie...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Centrum Urazowe w Kielcach już działa. Na razie tylko dla pacjentów dorosłych

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach rozpoczęło działalność pierwsze w regionie Centrum Urazowe dla osób dorosłych. Pierwszym pacjentem był mężczyzna...

Drogi i komunikacja2 dni temu

Jazda na suwak i tworzenie korytarza życia to już obowiązek. W przeciwnym razie 500 zł mandatu

6 grudnia weszły w życie przepisy nakładające na kierowców obowiązek tworzenia tzw. korytarza życia oraz jazdy na suwak. Kierowcy, którzy...

Wydarzenia2 dni temu

Choinka na kieleckim Rynku już świeci. W niedzielę rozpoczyna się jarmark

Lampki na choince na kieleckim Rynku już świecą. W mikołajki uroczyście zapalił je prezydent Bogdan Wenta. Pomogli mu w tym...

Wydarzenia2 dni temu

Święty Mikołaj przyszedł do szpitala. Były prezenty od piłkarzy Korony i od policjantów

Policjanci, piłkarze Korony Kielce i przedszkolaki wcieli się w Świętych Mikołajów i przynieśli prezenty dla dzieci hospitalizowanych w Wojewódzkim Szpitalu...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Na Rynku rozpoczął się montaż 30-metrowego diabelskiego młyna. Otwarcie za kilka dni

Na kieleckim Rynku rozpoczął się montaż diabelskiego młyna, który będzie jedną z atrakcji jarmarku świątecznego. Wysoka na 30 metrów konstrukcja...

Samorząd3 dni temu

Korona dostanie dodatkowe pieniądze z miasta. Zobacz kto był ZA, kto PRZECIW

Po długiej dyskusji kieleccy radni zgodzili się dokapitalizować spółkę Korona S.A. W praktyce oznacza to przekazanie na rzecz klubu około...

Nauka i oświata3 dni temu

Szkoła na ulicy Zgoda ma nowy kompleks boisk. Wybudowany został z budżetu obywatelskiego

Przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 przy ul. Zgoda w Kielcach oficjalnie otwarto nowy kompleks boisk. Inwestycja została zrealizowana w...

Policja3 dni temu

Pijany kierowca próbował uciekać przed policją. Okazało się, że miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca, którego do kontroli próbowali zatrzymać policjanci z sandomierskiej drogówki. Podczas patrolowania drogi w miejscowości...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Pierwsze w Kielcach Bricomarché zapowiada organizowanie akcji społecznych

Od listopada czynny jest pierwszy w Kielcach supermarket sieci Bricomarché. Firma zatrudniła 24 osoby i zapowiada, że nie ograniczy się...

Policja3 dni temu

W mikołajki policyjne kontrole z wykorzystaniem drona. Wiemy gdzie będą prowadzone

W mikołajki kieleccy policjanci będą prowadzić kontrole z wykorzystaniem drona. Przy jego pomocy będą wyłapywać kierowców łamiących przepisy. Chodzi głównie...

Drogi i komunikacja3 dni temu

Trzy linie autobusowe zmienią rozkłady jazdy

Trzy linie autobusowe zmienią swoje rozkłady jazdy. Od soboty (7 grudnia) według nowej rozpiski kursować będą linie numer 38, 54...

Prokuratura4 dni temu

Nauczyciel z Kielc skazany za posiadanie pornografii dziecięcej. Pójdzie do więzienia

Jest wyrok dla nauczyciela z Kielc, który wiosną został zatrzymany pod zarzutem posiadania materiałów pornograficznych z udziałem nieletnich. Przemysław K....

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Mieszkańcy północnych peryferii Kielc mówili o bolączkach. Główny problem to infrastruktura

Problemy z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, fatalny stan lokalnych dróg oraz utrudniony dostęp do komunikacji miejskiej. Na takie problemy zwracali uwagę mieszkańcy...

Dzieje się4 dni temu

W Kielcach odbędą się zawody w skokach narciarskich. Ale w wersji wirtualnej

W Kielcach odbędą się zawody w skokach narciarskich w… Deluxe Ski Jump. To kultowa gra, która choć nie zachwycała grafiką,...

Wiadomości z regionu4 dni temu

Wycinają drzewa w sąsiedztwie dębu Bartka. Tak zalecili eksperci

W sąsiedztwie słynnego dębu Bartka w Zagnańsku rozpoczęło się przycinanie rosnących tam lip i klonów. Kilka drzew będzie całkowicie wyciętych....

Wiadomości z Kielc4 dni temu

W piątek w Kielcach zawyją syreny. Znamy powód

W piątek (6 grudnia) w Kielcach zabrzmi dźwięk syren alarmowych. Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta poinformowało, że będzie...

Wydarzenia4 dni temu

Policjanci odpowiedzieli na apel lekarzy. Ale krwi cały czas brakuje

Świętokrzyscy policjanci odpowiedzi na apel lekarzy o oddawanie krwi. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach podzielili się tym...

Dzieje się5 dni temu

Miasto stroi się na święta. W piątek zapalenie światełek na choince, potem jarmark z atrakcjami

W piątek uroczyście zostaną zapalone światełka na choince, która stanęła na kieleckim Rynku. Ozdoby będą włączone o godzinie 16 przy...

Wiadomości z regionu5 dni temu

Wyburzą siedzibę straży pożarnej. Powodem jest rozbudowa drogi

Siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej w Bilczy koło Kielc będzie wyburzona. Powodem jest trwająca rozbudowa drogi krajowej numer 73 – poinformowało...

Reklama

Trzeba zobaczyć

Artykuł sponsorowany

Reklama

Popularne artykuły